German soccer school

Na tomto mieste nájdete informácie o Nemeckej futbalovej škole (German soccer school), ktorá patrí v súčasnosti k absolútnej svetovej špičke. Nie vždy tomu tak bolo. Nemecký futbal v minulosti vynikal svojou organizovanosťou, výbornou fyzickou pripravenosťou, rýchlosťou, priamočiarosťou, zdravou agresivitou a nezlomnou „strojovou“ vôľou.

Ale po fiasku na ME 2000 sa Nemci postavili tvárou v tvár realite a priznali si fakt, že vo futbale za vyspelým svetom zaostávajú. Analyzovali situáciu a zistili, že najmä v práci s mládežou robili veľké chyby. Následne vytvorili akčný plán nápravy. Dnes takmer 15 rokov po spomínaných ME už Nemecko opäť patrí k európskej a svetovej špičke na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Predovšetkým práca s mládežou je vzorom pre všetkých.

Tradičné, už spomenuté, vlastnosti sú dnes obohatené o dokonalú techniku, tvorivosť a charakterové vlastnosti – poctivosť, sebakritickosť a snahu nikdy sa neuspokojiť a neustále napredovať . Tento mix vytvoril futbal „Made in Germany“, ktorý dobýva futbalový svet. A my si Nemeckú futbalovú školu postupne predstavíme aj na našom portáli.

Ako trénuje DFB National Mannschaft - cvičenia na prihrávky

Logo DFB

"Pre náš herný štýl je prihrávanie veľmi dôležité. Chceme vertikálne prihrávky, chceme prihrávky po zemi a dobre načasované prihrávky. Tento spôsob hry cez precízne prihrávky poskytne nášmu tímu v zápase množstvo príležitostí."(Hansi Flick)

Dnes si ukážeme v rámci seriálu o Nemeckom futbalovom tréningu cvičenia na prihrávky, ktoré praktikujú na zrazoch majstrov sveta z roku 2014, teda na zrazoch Nemeckého národného tímu. Sprievodcom nám bude bývalý asistent reprezentačného trénera Nemecka Hansi Flick, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu Športového riaditeľa DFB (Nemeckého futbalového zväzu).

Čítať ďalej...

VFL Wolfsburg - 3 cvičenia na zakončenie

VFL Wolfsburg

Zakončenie patrí medzi obľúbené cvičenia väčšiny futbalových hráčov. V takomto druhu cvičenia strieľajú hráči na bránu z rôznych smerov a uhlov. Prakticky každý tím plánuje zakončenie na bránu aspoň raz každý tréningový týždeň. Dnes si ukážeme tri cvičenia so zakončením v podaní nemeckého vicemajstra VFL Wolfsburg.

Čítať ďalej...

Mládežnícky rozvoj v Nemecku

DFB logo

V posledných mesiacoch a týždňoch sa vo svetových médiách napísalo veľa o mládežníckom rozvoji v Nemecku – či už sa to týkalo klubového futbalu alebo reprezentačného tímu Nemecka.

Cieľom tohto článku je vyložiť základné rysy a etapy rozvoja mládeže v Nemecku. Takže si ho môžete porovnať s rozvojom mládeže v našej krajine.  Článok tiež slúži na lepšie pochopenie Nemeckého futbalu a prečo tam reforma mládeže funguje.

Čítať ďalej...

Futbal "Made in Germany" - 3. časť

Dortmund

3.časť seriálu o renesancii Nemeckého futbalu Futbal "Made in Germany" rozoberá ďalšiu dôležitú stránku rozvoja futbalu v krajine trojnásobných majstrov sveta. Zaoberá sa stavebným boomom športových zariadení, ktorý prináša obrovský úžitok najmä pre mládežnícky futbal.

Čítať ďalej...

Futbal "Made in Germany" - 2. časť

Nemecká futbalová asociácia

Čo bolo kľúčovým momentom obratu v Nemeckom futbale, aké kroky k náprave podnikla Nemecká futbalová asociácia (DFB), čo je trojhviezdičkový systém hodnotenia akadémií a ďalšie dôležité informácie o renesancii Nemeckého futbalu nájdete v dnešnej 2.časti série – Futbal „Made in Germany“.

Čítať ďalej...

Futbal "Made in Germany" - 1. časť

Mario Gotze

Nemecký futbal bol na prelome tisícročí v hlbokom útlme. Po zbabraných ME 2000 rozbehol Nemecký futbal viacero reforiem v oblasti rozvoja mládežníckeho futbalu a výsledky sa už dostavili. Čo je tajomstvom úspechu súčasného Nemeckého futbalu?

Čítať ďalej...

Nemecký model útočenia - útočná herná kombinácia so zabiehaním

Norbert Elgert

V najbližšej dobe si budeme postupne predstavovať konkrétne tréningové cvičenia aj v rámci sekcie German Soccer School. Dnes si predstavíme útočnú hernú kombináciu - Y so zabiehaním.

Čítať ďalej...

Nemecký model rozcvičky - prihrávky v kruhu

Logo DFB

Dnes si ukážeme v rámci German Soccer School zaujímavé cvičenie zamerané na prihrávky. Je to ideálne cvičenie pre rozcvičku, ak je hlavná časť tréningovej jednotky zameraná na rozvoj a zdokonaľovanie prihrávok. Zlepšuje tiež komunikáciu medzi hráčmi a rozvíja zmenu hráčskych pozícií.

Čítať ďalej...

Nemecký model rozcvičky - zabiehanie

Schalke 04 Gelsenkirchen

"Precízne diagonálne prihrávky so zabiehaním"

V minulých častiach zo série Nemecký model rozcvičky sme si predstavili už prihrávky v trojuholníku a prihrávky v kruhu. Dnes si ukážeme ďalšie cvičenie ideálne pre rozcvičku so zameraním na zabiehanie. Na Slovensku sa to pomenúva ako cvičenie s výmenou miesta.Tento typ cvičenia je vhodný najmä vtedy, keď je hlavná časť tréningovej jednotky zameraná na zdokonaľovanie útočných herných kombinácií so zabiehaním. Cvičenie je z dielne futbalového klubu Schalke 04. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov. 

Čítať ďalej...

Borussia Mönchengladbach - Presing a rýchle prepnutie - praktické cvičenia

Borussia Mönchengladbach

Borussia Mönchengladbach zaznamenala podobne ako celý nemecký futbal v posledných rokoch veľký výkonnostný progres. V posledných rokoch pod vedením kouča Luciena Favreho sa zaradila medzi klubmi, ktoré inkasujú minimálne z protiútokov súperov. Dokonca v sezóne 2011/2012 inkasovala Borussia z celkového počtu 24 gólov v 34 zápasoch iba 1 gól z rýchleho protiútoku od Borussie Dortmund.

Čítať ďalej...

Doplnkové informácie