Slovakia U17

"Španieli nám ukázali, na čom musíme pracovať. Teraz musíme odstrániť tieto nedostatky, aby sme sa pripravili na marcovú kvalifikáciu. Musíme veľa robiť s mladými, aby z nich vyrástli takí hráči, ako sú teraz v áčku." (Tréner L.Pecko po zápase so Španielskom)

Slovenskú reprezentáciu do 17 rokov čakala v závere minulého mesiaca 1.fáza kvalifikácie o postup na ME 2015 do Bulharska. Na domácej pôde v Senci čakali zverencov Ladislava Pecka postupne tímy Luxemburska, Litvy a Španielska. Vzhľadom na rebríčkové postavenie jednotlivých krajín boli najväčšími favoritmi turnaja Španieli, ktorí sú momentálne na 6.mieste.

Potom nasledovala naša reprezentácia na 28.mieste, ďalej Luxembursko na 39.mieste a Litva na 41.mieste. Do elitnej fázy kvalifikácie, ktorá sa bude hrať na jar budúceho roka postúpili prvé dva tímy. Chlapci nakoniec svoj cieľ splnili a potvrdili papierové predpoklady. Turnaj hráčov preveril a odhalil aj slabiny, na ktorých bude potrebné do jari popracovať. Dnes si zhodnotíme účinkovanie našich hráčov na turnaji.

Aktuálny ranking európskych krajín U17 nájdete TU

1.turnajový deň – 24.10.2014

Španielsko - Litva 2:1 (1:1)

Góly: 6´Mégalaitis - 0:1, 9´Zalazar Mártinez - 1:1, 50´Aleňa - 2:1

Slovensko – Luxembursko 1:0 (0:0)

Gól: 72´Tupta - 1:0

SLOVENSKO: Vavrúš - Šušolík, Štrba, Šimko, Nemček (41. Moďoroši) - Tešlár, Dancák - Štefanec, Pastorek (62. Dubec), Mašulovič (41. Jašurek) - Tupta

LUXEMBURSKO: Berthold - Tinelli, Simon, Dublin, Heinz - Ostrowski - Avdusinovic (41. Klein), Brandenburger, Bijelic, Lopes Rocha (60. Iglesias) - Duriatti (77. Gomes)

V prvom polčase nepredviedli zverenci trénera Pecka očakávaný výkon. Hostia sa cez obranu Slovákov viackrát dostávali do príležitostí a brankár Vavrúš mal čo robiť. V 25. minúte sa k slovu prihlásil Tupta, no gól z toho nebol. Naši hráči hrali viac náhodne, nakopávali si loptu, čo využívali hráči súpera. V 35. minúte unikol slovenskej obrane Rocha a brankár Vavrúš musel opäť vybiehať zo šestnástky a vykopávať do autu. V závere polčasu ešte skúsil pozornosť brankára hostí Jozef Pastorek strelou po zemi, na ňu však dobre reagoval Berthold, a tak sa odchádzalo do šatní za stavu 0:0.

Po polčase nastúpili Slováci trochu lepšie, no i tak prvú väčšiu šancu si vypracovali hostia, keď Bijelic nahrával Brandenburgerovi, ktorý následne našiel Rochu, toho však pokryl Vavrúš. Slovákov mohol v 55. minúte dostať do vedenia Moďoroši, keď najskôr ľavou nohou napálil loptu do obrany a následne si odrazenú loptu spracoval na pravú nohu. Zakončoval však mimo brány. Moďoroši strieľal aj v 63. minúte, tentokrát nad bránu hostí. V 67. minúte sa vďaka veľkej chybe v slovenskej obrane dostali do šance hostia a Duriatti išiel sám na Vavrúša, ani on nepremenil. O minútu neskôr dostal loptu opäť Moďoroši, ktorý sa ocitol nepokrytý pred brankárom hostí, ani tentokrát nepremenil. Nemožné sa podarilo v 72. minúte, keď vyrazenú loptu dokopol do siete Ľubomír Tupta a Slováci sa dostali do vedenia. Skóre 1:0 udržali napriek nervóznemu veľmi záveru stretnutia.

HLAS PO ZÁPASE

Ladislav Pecko (tréner): "Jediné pozitívne z tohto zápasu sú tri body. Vstúpiť do turnaja víťazne je asi najdôležitejšie. Ostatné je ďaleko za nielen mojím očakávaním, ale asi aj nás všetkých. Budeme musieť zlepšiť všetko, beh, prihrávky, agresivitu. Budeme musieť mať väčšu chuť ísť za víťazstvom. Toto sa tam musí objaviť v oveľa väčšej miere v ďalšom zápase."

2.turnajový deň – 26.10.2014

Luxembursko - Španielsko 0:3 (0:1)

Góly: 8´Zalazar - 0:1, 52´Vayá - 0:2, 69´Zalazar - 0:3

Slovensko - Litva 2:0 (0:0) Ľubomír Tupta

Góly: 43´Tupta - 1:0, 56´Tupta - 2:0

SLOVENSKO: Vavrúš - Šušolík, Štrba, Šimko, Macho - Tešlár, Dancák - Moďoroši (40. Kele), Pastorek (51. Dubec), Jašurek - Tupta

LITVA: Tupikas - Gurskis, Lekiatas, Jurgilas, Peretietko - Megelaitis, Kloniunas - Stočkunas, Jankauskas (57. Vaičiunas), Gončerenko (46. Šešplaukis) - Momkus (60. Konikas)

Slovenská reprezentácia do 17 rokov nastúpila do zápasu s Litvou výrazne lepšie ako do zápasu s Luxemburskom. Už v 2. minúte prvýkrát Peckovci pohrozili brankárovi Tupikasovi, keď Tuptova hlavička po prihrávke od Moďorošiho tesne minula Jašureka. O dve minúty neskôr skúšal po rohu hlavičkovať aj kapitán Šimko, toho však blokoval litovský hráč. Hostia sa pripomenuli v 7. minúte, keď Kloniunas spred šestnástky napálil na brankára Vavrúša, ktorý loptu bezpečne zachytil. Slováci boli v prvom polčase výrazne aktívnejší a dostávali sa do viacerých šancí. Na začiatku druhej desaťminútovky našiel Tupta Jašureka, ktorého strelu Tupikas tesne vyrazil. V 25. minúte sa do šance dostávali opäť aj Litovčania, keď najskôr strelu rukami musel vyrážať Vavrúš a potom upratať aj dorážku po zemi. Tupta bol v šanci aj v 35. minúte, keď opäť vypichol loptu Jurgilasovi, no brankár Litvy sa k nej dostal skôr. Dve minúty pred koncom opäť centroval pred bránku hostí Jašurek a litovská obrana mala čo robiť, aby v závere neinkasovala. Po tejto trme-vrme ostal na zemi ležať Moďoroši, ktorého tréner musel vystriedať.

Nabudení šancami z prvého polčasu prichádzali Slováci na ihrisko hladní po góle. Hneď prvú väčšiu šancu v 43. minúte po prihrávke od Keleho zúročil Tupta a pridal slovenským kopačkám kľud - 1:0. Litva chcela rýchlo odpovedať v 45. minúte, keď pozoronosť Vavrúša testoval strelou do náručia Kloniunas, na čo hneď reagovali Peckovci šancou Keleho. Ľubomír Tupta sa k slovu dostal, keď na neho z pravej strany poslal center Kele a Tupta sa sám pred brankárom Litvy nemýlil - 2:0. Naši junáci sa dostali k chuti a viacerí skúšali pridať ďalší gól. Už v 58. minúte išiel Kele sám na brankára, ten ale jeho strelu prečítal. Postupne to skúšal aj Dubec, ktorý v 73. minúte hlavičkoval po prihrávke od Keleho. Hostia potrebovali skórovať a keď sa dostali do protiútoku, vedeli byť veľmi nebezpeční. V 77. minúte zahrávali pred slovenskou bránou roh, kde iba veľká nepresnosť v strele striedajúceho Vaičiunasa zachránila čisté konto Vavrúša. Ešte aj o minútu neskôr po veľkej chybe v slovenskej obrane strieľal Stočkunas, no trafil iba žrď a odrazenú loptu odpratal Štrba.

Ladislav Pecko (tréner): "Chceli sme od hráčov, aby boli zodpovednejší a išli viac za víťazstvom oproti prvému zápasu, čo sa aj podarilo. Som rád, že sme to zvládli a postúpili. Čaká nás však veľa práce do ďalšieho roka, ale je pozitívne, že s nimi môžeme pracovať a ja verím, že sa budú iba zlepšovať. V stredu nastúpime proti mužstvu z top kategórie, s akým títo chlapci ešte nehrali, takže to bude najväčšia skúška našich kvalít, ktorá nám ukáže kde a na čom musíme ešte pracovať."

3.turnajový deň - 29.10.2014

Litva - Luxembursko 0:3 (0:2)

Góly: 20´Avdusinovic - 0:1, 40´Klein - 0:2, 59´Bijelic - 0:3

Španielsko - Slovensko 3:1 (1:1) Marek Tešlár

Góly: 9´Tešlár - 0:1, 20´Villalba - 1:1, 50´Villanueva - 2:1, 53´Arnaiz - 3:1

ŠPANIELSKO: Santome - Morer, Amo, Martin (61. Suarez), Cucurella - Vaya, Morlanes - Villanueva, Villalba (52. Arnaiz), Perez (78. Blanco) - Zalazar

SLOVENSKO: Vavrúš - Šušolík (51. Kele), Štrba, Šimko, Macho - Zemko (56. Dubec), Dancák - Štefanec (70. Pastorek), Tešlár, Jašurek - Tupta

Slováci vstúpili do svojho posledného zápasu v prvej časti kvalifikácie ako rovnocenný súper Španielsku. Už od úvodných minút dokázali "Peckovci" držať krok so súperom a kaziť mu, čo sa dalo. Aktivita mladíkov sa pretavila do úvodného gólu, keď Macho po strane poslal dlhú prihrávku na Tuptu, ten posunul Jašurekovi, ktorý našiel pred bránkou voľného Tešlára - 1:0. Ďalšia veľká šanca pre Slovákov prišla do desiatich minút, keď Tupta krížnou prihrávkou našiel Štefanca a jeho strelu musel brankár vytlačiť nad bránu. O dve minúty však bolo po veľkej radosti, keď na druhej strane ihriska Perez centroval na Villalbu a odrazenú loptu Šušolík nešťastne skopol do blastnej brány - 1:1. V závere polčasu sa pokúsil o strelu Villanueva, ktorého na hranici šestnástky odzbrojila slovenská obrana.

Druhý polčas začali aktívnejšie Španieli, keď už v 44. minúte Perez ukázal, ako sa vie po krídle uvoľniť a kde bude slovenskej obrane robiť problémy. Kým v prvom polčase mierne dominovali v herných činnostiach Slováci, v druhom polčase to už bolo všetko pod taktovkou Španielov. V 47. minúte po spolupráci Villalbu a Zalazara musel Perezovu strelu vyrážať Vavrúš. O výsledku stretnutia rozhodli Španieli v priebehu troch minút, keď najskôr Perez opäť unikol slovenskej obrane po ľavej strane a našiel pred bránkou Villanuevu a následne si jeden zásah pripísal aj striedajúci Arnaiz. Slováci sa pozbierali až v závere stretnutia, ale z ich aktivity už žiaden gól nepadol.

Ladislav Pecko (tréner): "Odohrali sme s nimi dobrý zápas. Presvedčili sme sa, že keď hráme zodpovedne, tak sa dá hrať s kýmkoľvek. Bohužiaľ, vydržali sme to iba 50 minút, ale kvalita sa asi vždy prejaví, zvlášť v tejto kategórii. Ukázali nám, na čom musíme pracovať. Teraz musíme odstrániť tieto nedostatky, aby sme sa pripravili na marcovú kvalifikáciu. Musíme veľa robiť s mladými, aby z nich vyrástli takí hráči, ako sú teraz v áčku."