GERMANY - BRAZIL 7:1 (5:0)

Hodnotenie zápasu - Fabian PramelFabian Pramel

Veľa sme netušili o tom, ako budú tímy hrať a ako sa bude vyvíjať dynamika hry. Brazília pôsobila bez Neymara a Thiaga Silvu ako Piňata (mexická hračka z papiera). Avšak Nemecký tím ukázal svoju kvalitu a čo je najdôležitejšie, preukázal svoju jasnú prevahu pokiaľ ide o pokoj a organizáciu hry. A potom sa to všetko zišlo dokopy a zrodil sa historický výsledok...

Riskantný forčeking Brazílie

Luiz Felipe Scolari udržal svoj systém a spôsob hry. V rámci možností, nahradil Neymara a Thiaga Silvu hráčmi s rovnakými taktickými úlohami. Dante prebral úlohu v strede obrany po Silvovi a Bernard nahradil Neymara. Avšak Bernard hral napravo a Hulk prešiel na ľavú stranu. Za stavu 4-0 si vymenili strany. Oscar sa pohyboval na pozícii klasickej desiatky a objavil sa ako spojovací článok všetkých hráčov.

V zozname brazílskej hry samozrejme nechýbal opäť veľmi agresívny rytmus, ktorým sa vyznačujú posledné vystúpenia Brazílie. Presing a proti presing bol opäť silne orientovaný dopredu a sústredený na silu v osobných súbojoch 1 na 1. V držaní lopty sa Selecao prejavovalo opäť veľmi agresívne, hralo na dlhé lopty, aby sa dostalo cez súpera čo najrýchlejšie. Špeciálne Marcelo sa vysúval veľmi dopredu. Gustavo sa potom tlačil na jeho pozíciu, aby zaisťoval bezpečnosť, opúšťal priestor v strede, kde ostával osamotený Fernandinho.

 

Nemecký presing opäť raz rozhodol

Podobne ako proti Portugalsku a Francúzsku, aj proti Brazílii bol Nemecký tím schopný narušiť súperovu hru vysokým záložným presingom. Kolektívny pohyb smerom k lopte s vynikajúcim presunom Kroosa a Khediru, ktorému sa opäť súper neprispôsobil. Táto taktika bola znovu šitá presne na súpera. Duely proti Portugalsku a Francúzsku boli často v réžii Mullera, v uzavretom priestore vpravo. Tentoraz mal Muller iné úlohy. Veľmi pozorne strážil svojho ofenzívne naladeného súpera Marcela. Skrytý brazílsky tvorca hry mohol len zriedkavo podporovať svoj tím v ofenzíve.

Klose bol umiestnený opäť k pravému strednému obrancovi Davidovi Luizovi a riadil hru cez Ozila. Veľký priestor medzi Mullerom a Klosem bol vyplnený Kroosom a Khedirom. Kroos často atakoval a ako prvý a držal na dištanc Fernandinha. Vzhľadom na ďalší presing, tam boli aj niektoré neortodoxné scény, v ktorých Kroos situačne bránil ako pravý útočník. Pri následnom presingu Kroosa vznikala často agresívna formácia 4-1-3-2. Brazílčania tak boli nútení  nakopávať lopty, lebo si s tým nevedeli poradiť. Dobrý presing bol odmenený výsledkom 0:4.

Napriek pohybu nemeckých hráčov vysoko na polovici súpera, neboli brazílske dlhé lopty nebezpečné.  Toto bolo čiastočne spôsobené dobrým nemeckým rozmiestnením. Krídla boli veľmi široko, Gustavo visel v obrane a tak obrovská plocha v strede bola obhospodarovaná iba Fernandinhom a Oscarom. Nemci kontrolovali túto oblasť s viacerými hráčmi: Ak sa strední záložníci vysunuli vpred, krídla sa stiahli vzad, do viac kompaktnej polohy smerom k Schweinsteigerovi. Okrem toho, stredný obranca sa pohol do stredu, ak to bolo nevyhnutné, aby zaistil tento priestor. Prostredníctvom disciplinovaného pohybu k lopte, vyhrávali väčšinu súbojov a boli schopní izolovať  súperových ofenzívnych hráčov v jasnej menšine. 

 

Odolnosť proti presingu a možnosti protiútoku

Brazílsky proti presing, ktorý už v minulých zápasoch zabezpečil Brazílii viacero obratov, nefungoval z 3 dôvodov. Po prvé Nemci mali prevahu v držaní lopty a boli v tomto smere lepší ako akýkoľvek doterajší súper Brazílie na šampionáte.

Po druhé, Nemecko hralo vyššie a Brazília sa dostávala veľmi ťažko k tomu, aby mohla zakončiť útočné pokusy, alebo sa dostať do pokutového územia. Preto k stratám lôpt v strede dochádzalo oveľa častejšie ako obyčajne a na druhej strane Brazília sa často nestíhala sformovať za loptu. To sa jej doteraz nestalo. Gustavo nešiel dostatočne vysoko, aby sa mohli posunúť. Za ním chýbal Thiago Silva, aby kontroloval, veľké nezabezpečené priestory, najmä na Marcelovej strane.

Po tretie, Nemecko demonštrovalo svoju taktickú a technickú suverenitu. Skoro všetky pozície – špeciálne stredná záloha – boli veľmi odolné proti presingu. Preto si podmanili loptu. Napríklad hrali často dozadu na Schweinsteigera. Ten mal v relatívne zabezpečenej pozícii určitý priestor a prihrával lopty do otvorených zón. Tiež Lahm, Hummels, Kroos a Neuer si mohli efektívne prihrávať a Khedira mal super deň. Preto DFB tím bol schopný podnikať znovu a znovu protiútoky. Rohový kop na 0:1 a chyba na 0:2 rezultovali z protiútokov v priestore za Marcelom. V 2.polčase, sa Nemecko stiahlo hlbšie a ohrozovalo Selecao z nebezpečných protiútokov (ako pri góle na 0:7).

 

Absencia Thiaga Silvu

Okrem dominancie v zálohe, Nemci ukázali obrovskú silu aj v pokutovom území. Spolupráca a disciplína v brazílskej defenzíve sa pohybovala medzi improvizáciou a nestabilným chaosom.

Celkové správanie brazílskych stredných záložníkov a zadnej štvorice sa sústredilo na osobnú obranu, takže horizontálne, opakovane vytvárali veľké medzery, za ktoré nebol v skutočnosti nikto zodpovedný. Kroos, Khedira, Ozil a Muller prenikali do týchto medzier znovu a znovu a vytvárali paniku a neusporiadané reakcie zadnej brazílskej štvorky. Brazílii chýbal prehľad a kontrola priestoru od Thiaga Silvu, ktorý predtým prerušoval tieto situácie v správny moment alebo ich vytlačil do bezpečných zón. Často boli obrancovia zodpovední za veľký chaos. Najlepšie to ilustrovala situácia pri góle na 0:2, keď David Luiz a Dante iba stáli v pokutovom území.

Hra tiež ukázala, že Thiago Silva bol vzadu vždy extrémne agresívny a zabezpečoval priestor. V zápase ho mal nahradiť David Luiz, ktorý však stratil hlavu, príliš často sa vysúval bezhlavo vpred a svoju úlohu nezvládol. Dante nebol schopný zvládnuť túto úlohu sám a Maicon nemohol prispieť ničím. Gól na 0:5 celkom dobre ukázal, že David Luiz nebol na tento zápas pripravený po psychickej stránke.

Po záplave gólov medzi 20. – 30.minútou, sa brazílska disciplína úplne vytratila. Nemecký tím tak podradil na nižší rýchlostný stupeň a v pokoji mohol dohrávať, občas podnikol protiútok. Obrovská diera medzi krajným a stredným obrancom, cez ktorú Lahm pripravil gól na 0:6, bola len príkladom mnohých taktických chýb Brazílie.

 

Zlá defenzívna práca brazílskych krídel

Okrem zlej obrannej organizácie, môžeme tiež spomenúť Scolariho taktické chyby v zápasovej príprave. Od začiatku bolo veľkým problémom osobné bránenie. Špeciálne Bernard a Hulk sa veľmi sústredili na svojich súperov (Howedesa a Lahma) a zriedka sa posúvali do kompaktnej zálohy. V neskorších fázach zápasu to bolo doslova zničujúce. Na aktívnej strane bol Lahm opakovane individuálne bránený veľmi zle (0:2, 0:3) Hulkom, a na druhej strane bol v defenzíve silnejší Bernard proti nie príliš ofenzívnemu Howedesovi. Napriek Bernardovmu bráneniu Howedes hral celkom vysoko a do šírky. Miesto stráženia Ozila sa zameral na Howedesa.  V priestore za Bernardom Kroos dosiahol gól na 0:3. Zmena strán oboch brazílskych krídel nastala po góle na 0:4. Bernard potom pôsobil na ľavej strane, kde hral oveľa pozornejšie. Ale zmeniť strany až za stavu 0:4...

Účinnosť Nemcov musí mať súvis so špeciálnou psychologickou taktikou a dynamikou hry. Po prvom góle, ktorý padol z rohu, sa Brazílčania snažili bojovať s ešte väčšou agresivitou, v snahe vrátiť sa do zápasu. Boli netrpezliví, v obrane hrali príliš individualisticky a hekticky, čím vytvárali stále viac a viac chaosu. Útočili hekticky a pohyb vpred bol veľmi riskantný.  Ktovie či by gól na 0:5 padol v normálnej zápasovej situácii? Ťažko si to predstaviť. Brazílčania nereagovali rozumne, keď Nemci držali loptu. Namiesto toho, aby ukľudnili tempo, aby sa dali dokopy (aby boli kompaktní), presúvali sa neustále k lopte. Panická reakcia Brazílčanov sa prejavila najmä pri góloch na 0:4 a 0:5. Naopak pokojný, pozorný DFB tím bol ako presne načasovaný stroj s presným rytmom a dosiahol maximum z tejto fázy zápasu. Pri góloch na 0:2 a 0:3, tam bol aj kúsok šťastia a nevýrazného výkonu brankára Cesara.

 

Suverenita Nemeckej hry

Tento Nemecký tím demonštroval od začiatku suverénnym spôsobom vlastný štýl hry. Proti presingu frustrovaných Brazílčanov mohli vytiahnuť ich zvyčajnú cirkuláciu lopty. Ozil sa pohyboval viac do šírky cez stred poľa ako v zápasoch predtým, Klose sa pohyboval späť ako falošná deviatka (na pozícii Messiho v Barcelone) z času na čas. Okrem toho Nemecko malo skoro každú dlhú loptu pod kontrolou, keď sa Brazília pohla vpred, urobili prečíslenie v strede a presunuli loptu veľmi rýchlo. To sa ukázalo pri góle na 0:3.

Táto taktická bezpečnosť bola potom veľmi dôležitá, aby neumožnili Brazílčanom vrátiť sa späť do zápasu. Brazílčania sa po góloch snažili o veľký tlak, ale nemali šancu proti dokonalej cirkulácii lopty súperom. Preto, Selecao bolo frustrované, Nemci s ľahkosťou prežili očakávaný nápor a kontrolovali 1.polčas až do prestávky.

 

Brazílsky tlak a rozostavenie Nemecka 4-2-3-1 v 2.polčase

2.polčas ukázal ako mohla vyzerať hra, ak by bol Nemecký presing menej vysunutý od začiatku. Nemecko sa stiahlo hlbšie a presovalo viac pasívne v strede, zatiaľ čo Selecao bolo viac agresívne smerom vpred a posúvalo loptu do šírky.

Manuel Neuer a dobré nemecká obrana v pokutovom území zabránili Brazílii vrátiť sa späť do zápasu strelením 1 alebo 2 gólov. Šance tam boli, ak by ich Brazília premenila, mohol to byť ešte vzrušujúci zápas. Nemci problém z úvodu 2.polčasu vyriešili pomerne rýchlo. Opäť podnikli niekoľko rpotiútokov a vysunuli presing vyššie a nesústredili sa len na obranu.

S Draxlerom vľavo a Schurrlem vpravo, Ozil zaujal svoju obvyklú pozíciu špílmachra v rozostavení 4-2-3-1. Tím sa mohol ešte viac sústrediť na kompaktnosť 4 reťazcov a protiútoky. To prinieslo nádherný 7.gól Schurrleho.

 

Záver

V tomto historickom zápase sa zišlo skoro všetko spoločne v prospech Nemecka. Nemci boli pripravení takticky výborne, pracovali lepšie s loptou, útočili veľmi sústredene a v rozhodujúcej fáze mali taktiež kúsok šťastia. Brazília nedokázala nahradiť svoje opory (Thiago Silva, Neymar). Bola proti náročnému súperovi nevhodne pripravená. Nemecku výborne zahrala najmä záložná rada a v tom bol najväčší rozdiel medzi tímami.

Hostiteľ ukázal, že nie je dostatočne zrelý na titul MS. To platí pre tímové taktické aspekty, ktoré mali vplyv na individuálne aspekty (individuálna kvalita a stredná záloha). Brazílčania zaostávali predovšetkým v skupinovej taktickej vyspelosti hry s loptou a bez nej. Nemecký tím napísal týmto zápasom históriu. Špeciálne od 23 do 29 minúty, ktorá sa stala asi najdôležitejšou fázou hry v celej histórii MS. Úlohou teraz pre Nemecko zostáva, aby sa tento výnimočný zápas spájal v historických knihách s titulom MS. Zverencov Jogiho Lowa čaká na ceste za 4.titulom MS už iba posledná výzva.

 

 

Pin It