Belgium - Algeria 2:1 (0:1)

Hodnotenie zápasu - Ján FilipJán Filip

Prvý zápas je vždy veľmi dôležitý hlavne z psychického hľadiska. Belgičania nastúpili do zápasu ako jasný favorit, ale na ihrisku to tak na začiatku nevyzeralo.

Belgičania síce mali viac z hry, ale ich hra bola strnulá, pomalá a postrádala nápad a moment prekvapenia.  Alžírčania trpezlivo čakali na svoju šancu a tá prišla v 24´min., keď center z ľavej strany prišiel na nabiehajúcu Alžírsku hviezdu z Valencie Feghouliho a toho nedovolene zastavil belgický obranca Vertongen. Jasná penalta, ktorú hráč Valencie premenil. Belgičania potom ešte viac znervózneli a Alžírčania sa ešte viac stiahli, na čo Belgičania ťažko reagovali. Jedinú nebezpečnú strelu v prvom polčase z pohľadu Belgicka vyslal z diaľky v 34. minúte Witsel.

Do druhého polčasu už nenastúpil za Belgičanov nevýrazný Chadli, ktorého nahradil hráč Neapola Mertens, čo prinieslo určité oživenie do hry Belgicka. V 67´min. spálil tutovku striedajúci Origi, ale v 70. minúte sa už červení diabli tešili, keď sa hlavou po centri De Bruyneho presadil ďalší striedajúci hráč – Fellaini. Belgičania boli zrazu ako vymenení  a bolo ich plné ihrisko. V 80´min. prišlo rozhodnutie, keď sa po prízemnom centri z ľavej strany od Hazarda presadil tvrdou strelou práve striedajúci aktívny Mertens. To už Alžírčanov položilo a na väčší odpor sa do konca zápasu nezmohli.

Belgicko vyhralo zaslúžene, ale prejav tímu bol veľmi nervózny.

Najkrajší gól: "anglický" gól Fellainiho v 70´min. (1-1)

Najkrajšia akcia: Jednoznačne víťazný gól Mertensa v 80´min. po peknej prihrávke od Hazarda (2-1)

Najkrajší zákrok brankára: V 85´min. zneškodnil alžírsky brankár Mbolhi gólovú hlavičku Fellainiho.

Hráči zápasu: Jednoznačne tréner Wilmots za vydarené striedania. Z hráčov Dries Mertens. Za Alžírsko kapitán Feghouli.