Nemecko - Slovensko

A je to tu. Najdôležitejší zápas Slovenska za posledných 6 rokov. Ak zvládneme tento duel, dosiahneme najväčší úspech v histórii Slovenského futbalu. Ale v ceste stojí azda najťažšia prekážka na turnaji - Nemecko. Pozrite si čo hovoria predzápasové odhady o zápase Nemecko - Slovensko. Napriek číslam držíme chlapcom palce, aby obrátili predpoklady naruby.

 

1. Pohľad na históriu

V našej pomerne krátkej futbalovej histórii sme zatiaľ s Nemeckom zohrali 2 dôležité stretnutia. V kavlifikácii o EURO 2008 sme dvakrát ťahali za kratší koniec. Doma sme prehrali 1:4, vonku 1:2. V zápase v Hamburgu debutoval v reprezentácii náš najlepší hráč Marek Hamšík. Okrem toho sme sa stretli už len v prípravných zápasoch. V 2 zápasoch sme vyhrali a raz prehrali. Posledný spoločný zápas v Augsburgu pred 3 týždňami skončil našou výhrou 3:1.

V dôležitých zápasoch však zabrali vždy Nemci, preto dostávajú za históriu bod.

 

2. Čistota hry

Nebyť zápasu s Walesom, kde nám nórsky rozhodca udelil 5 žltých kariet, patrili by sme k najslušnejším tímom. V ďalších dvoch zápasoch inkasovali žltú kartu len Ďurica (Rusko) a Pečovský (Anglicko). Našťastie žiadny náš hráč nemá trest pre 2 žlté karty.

Nemci inkasovali len 3 žlté karty v zápase proti Poľsku. V kartovom ohrození sú Khedira, Ozil a Boateng.

V počte faulov sme na tom podobne. Slovensko faulovalo 35krát. Nemci 32krát. V tomto smere sú oby tímy veľmi disciplinované. Disciplína je základné slovo oboch trénerov Joachima Lowa i Jána Kozáka.

Bod za čistotu hry dostávajú oba tímy.

 

č.3 Kvalita brankára

Nemecký brankár Manuel Neuer ešte na turnaji neinkasoval. Parádne zákroky musel predviesť dvakrát proti Ukrajine, inak mu výborne pomohla obrana. Spolu musel v 3 zápasoch zasahovať iba 4krát. Uvidíme koľko striel na neho dokážu vyslať naši reprezentanti.

Matúš Kozáčik nevstúpil do turnaja vydareným zápasom. Mal istý podiel na góle Garetha Balea v zápase s Walesom, ale postupne išla jeho forma nahor. kozáčik bol kľúčovým mužom Slovenska pri remíze s Anglickom. V tomto zápase si pripísal 5 výborných zákrokov. Na turnaji inkasoval 3 góly a predviedol 12 zákrokov.
 Výraznou nevýhodou Kozáčika proti Nemecku môže byť jeho hra nohou, ktorá je výrazne horšia ako Neuerova.

Za kvalitu brankára dostáva teda bod Nemecko.

 

4. Defenzívna stabilita

Nemecko má vôbec najlepšiu obranu základných skupín. Jasnou rečou o tom hovoria čísla. V 3 zápasoch neinkasovali. Súperom dovolili len 4 strely na vlastnú bránu a Ukrajina, Poľsko a Severné Írsko sa dostali celkovo iba k 16 streleckým pokusom, čo je priemer niečo cez 5 streleckých pokusov na zápas.

Slovensko je na tom horšie. Inkasovalo 3 góly, čo je priemer 1 gól na zápas. Súperom sme povolili 15 striel na bránu a celkovo 54 streleckých pokusov. Prísľubom pred ťažkým zápasom môže byť práca obrany v zápase s Anglickom, kde sme po heroickom výkone udržali čisté konto.

Lenže Nemci majú navrch čo sa týka obrany ešte v jednej veci. V podpore ofenzívy od krajných obrancov. Či už Hector alebo Kimmich sa výrazne zapájali do útočných akciíí. U nás znesie prísnejšie kritériá smerom dopredu iba Peter Pekarík.

Za defenzívnu stabilitu dostáva bod Nemecko.

 

5. Záložná rada

Tu majú Nemci mimoriadnu silu, čo dokázali v každom zápase základnej skupiny v percentuálnom držaní lopty. Proti Ukrajine 63%, proti Poľsku 63% a proti Severnému Írsku 71%.

Slovensko malo v držaní lopty prevahu proti Walesu 56%, ale proti Rusku (38%) a Anglicku (43%) sme zaostávali.

Svoju extratriedu ukázal na turnaji Mesut Ozil pri rýchlom brejkovom góle na 2:0 proti Ukrajine, kde nádherne prihral Schweinsteigerovi. Lídrom stredu poľa je Toni Kroos, ktorého výkon rastie najmä z dôležitosťou zápasu.

My máme zase jedného muža Hamšíka. Marek má asi najlepšiu formu zo všetkých záložníkov, ktorí v zápase nastúpia. Predviedol to najmä v zápase s Ruskom krásnou prihrávkou na gól Weissovi a víťazným gólom. Proti Nemeckej superkvalite to však bude mať bez pomoci Kucku a Pečovského veľmi ťažké. Presvedčili sme sa o tom už v zápase s Anglickom. Tam bol smerom dopredu osamotený a bol prinútený iba brániť, čo nie je jeho hlavná parketa.

Za záložnú radu získava ďalší bod Nemecko.

 

6. Útok

Útok je zatiaľ najväčší problém tohto Nemeckého tímu. Zatiaľ sa z neho strelecky presadil len Mario Gomez proti Severnému Írsku. Strelecky sa trápi Thomas Muller a nejde to ani krídlam Draxlerovi, Gotzemu či Schurrlemu.

Slovensko je na tom o niečo lepšie. Útočníci sa postarali o 2 z 3 gólov (Duda a Weiss).

Početnosť streľby Nemecka a Slovenska vyznieva síce v prospech Nemcov, ale percentuálnu úspešnosť striel máme lepšiu my.

Nemci vystrelili na bránu súpera zatiaľ 21krát (dali 3 góly). Slovensko vystrelilo na bránu 7krát (dalo 3 góly).

Za útok dostáva bod Slovensko.

 

7. Štandardné situácie

Tu sú Nemci mimoriadne silní. Podarilo sa im už z priameho kopu skórovať. Hlavou sa presadil Mustafi proti Ukrajine. navyše majú ďalších nebezpečných hlavičkárov: Muller, Gomez, Hummels. Majú viacero zaujímavých variant a v dôležitých zápasoch vedia práve týmto spôsobom rozhodvať ťažké zápasy.

Slovensku sa však tiež podarila jedna štandardná situácia. Pri našom druhom góle proti Rusku zabrala rýchla rozohrávka a nesústredená ruská obrana inkasoval jeden z gólov turnaja od Hamšíka. Navyše sme už dokázali z rohu skórovať proti Nemecku v Augsburgu Ďurišom a Kuckom.

V tomto bode sú silné oba tímy a dostávajú bod.

 

8. Tréneri

Joachim Low je majstrom sveta, vicemajstrom európy, bronzovým medailistom z EURA i z MS. Má za sebou už 134 zápasov na lavičke Nemecka, z toho 89 víťazných. Ťažko hľadať na reprezentačnej úrovni skúsenejšieho trénera. Pod jeho vedením Nemci vždy zvládli kľúčový zápas turnaja. Teda prvé kolo play-off. Na EURE 2008 vo štvrťfinále s Portugalskom 3:2, na MS 2010 v osemfinále s Anglickom 4:1, na ME 2012 vo štvrťfinále s Gréckom 4:2, na MS 2014 v osemfinále s Alžírskom 2:1 po predĺžení.

Ján Kozák má za sebou 32 zápasov a pripísal si 19 výhier. Po prvýkrát s tímom postúpil na EURO. Má síce obrovské skúsenosti z ligového futbalu, ale malé na takejto vrcholnej úrovni.

Low predviedol majstrovské ťahy na turnaji v 1.zápase proti Ukrajine, kde tím cez prestávku ukľudnil a ten v pohode doviedol zápas do víťazného konca. Navyše poslal na ihrisko striedajúceho Schweinsteigera a ten dal gól. V 3.zápase poslal od začiatku mladého krajného obrancu Kimmicha a ten proti Severnému Írsku zažiaril 9 centrovanými loptami a oživil ofenzívu Nemcov.

Kozák zase v 1.zápase vytiahol z lavičky Dudu a ten vyrovnal s Walesom na 1:1. Proti Anglicku naordinoval tímu čisto defenzívnu taktiku a napriek veľkému tlaku súpera, Slovensko odolalo. Za tento ťah si na jednej strane získal fanúšikov vďaka postupu, ale na druhej strane za deštruktívny futbal bez nebezpečných kontier si nezískal futbalových odborníkov. Občas v jeho rečiach zaznie príliš veľa arogancie na stranu súperov. Napríklad naposledy na trénera Jurgena Kloppa z Liverpoolu kvôli Škrtelovi, ale to je pri jeho emotívnej povahe normálna vec.

Z pohľadu premýšľania o spôsoboch ako prekonať súperovu obranu majú prednosti obaja tréneri a vďaka výhre Kozáka nad Lowom v príprave dostanú body obaja tréneri.

 

Konečné skóre: Nemecko vs. Slovensko 7:4

V 5.osemfinálovom zápase to bude pomerne vyrovnaný súboj, ktorý však nakoniec skončí tesnou jednogólovou výhrou Nemecka. V zápase sa nakoniec presadí kreatívna hra majstrov sveta a zverenci trénera Lowa dokážu nájsť medzery v dobre fungujúcej obrane Kozákovho tímu.

 

 

Pin It