SAQ Futbal

V priebehu posledného desaťročia sa futbalový tréning výrazne zmodernizoval vplyvom nových tréningových metód. Niektoré sú účinnejšie viac, niektoré menej. Medzi tie progresívne patrí jednoznačne SAQ Program, ktorý sa snaží priblížiť futbalový tréning k samotnej hre.

SAQ

"Pri výstavbe vlastnej zimnej prípravy sa inšpirujte tréningovým program SAQ určeným pre amatérov i profesionálov. Zlepšené výkony vášho tímu budú pre vás tou najlepšou odmenou." (Róbert Pavúk)

Tréning pre amatérsky futbal sa líši od tréningu pre profesionálnu hru, najmä v čase, ktorý je k dispozícii pre prípravu. Nesmieme zabúdať, že amatérski hráči majú svoje každodenné zamestnanie a hrajú futbal pre zábavu. Niekedy sa však aj v amatérskom futbale objavia „veľké peniaze“ a hráči majú viac času na trénovanie. Tento článok však predpokladá, že ide o ten prvý prípad amatérskych hráčov. Samozrejme tento fakt zohľadňuje aj SAQ futbalový program.

Tréningový deň s Giberom Becerrom

Gibera Becerru sme si už na našom portáli predstavili v decembri 2015. Je to úspešný kondičný tréner Mexickej futbalovej reprezentácie (od roku 2013) a profesionálneho mexického futbalového klubu Club America. Jeho najväčším trénerským úspechom je doteraz určite kondičná príprava Mexika na úspešné MS 2014 v Brazílii, kde sa Mexičania prebojovali až do play-off. Dnes nám Giber ukáže druhé cvičenie, slúžiace na optimalizáciu pohyblivosti a výbušnosti hráča. Slúži taktiež na zlepšenie celkového výkonu hráča.

SAQ Futbal

V predchádzajúcich troch článkoch o účinkoch 12 týždňového SAQ Programu na mladých futbalistov sme si detailne opísali celý výskum, ktorý realizovali (Zoran Milanovič, Goran Sporiš, Nebojša Trajkovič, Nic James a Krešimir Šamija). Dnes celý výskum uzavrieme a spoznáme veľmi kladné odpovede.

SAQ Program

V dnešnej časti nášho seriálu o účinkoch 12 týždňového SAQ Programu na mladých futbalistov si povieme aké testy na pohyblivosť s loptou a bez lopty sa vykonávali v rámci výskumu. Zároveň si ich aj detailne popíšeme. Iba pripomíname, že autormi veľmi dôležité SAQ výskumu sú (Zoran Milanovič, Goran Sporiš, Nebojša Trajkovič, Nic James, Krešimir Šamija).

SAQ Program

"SAQ tréning sa usiluje o zlepšenie rýchlosti, obratnosti a pohyblivosti prostredníctvom rôznych futbalových špecifických cvičení"

V minulom týždni sme si predstavili autorov SAQ výskumu (Zoran Milanovič, Goran Sporiš, Nebojša Trajkovič, Nic James, Krešimir Šamija) a ciele výskumu. Keďže zatiaľ existoval malý vedecký dôkaz na podporu účinnosti SAQ tréningu pre trénovanie futbalistov, cieľom tejto štúdie bolo určiť účinky SAQ tréningovej metódy na agilitu s loptou a bez lopty u mladých futbalistov. Dnes si povieme podrobnosti o účastníkoch výskumu - hráčoch prvoligových chorvátskych futbalových klubov U19. 

SAQ Program

"Výskum naznačuje, že SAQ tréning je efektívnym spôsobom zlepšenia pohyblivosti, s loptou a bez lopty, pre mladých futbalistov a môže byť zahrnutý do kondičného tréningového programu."

V roku 2011 uskutočnili profesori zo srbských a chorvátskych univerzít výskum na tému pod názvom - Účinky 12 týždňového SAQ tréningového programu na pohyblivosť  s loptou a bez lopty medzi mladými futbalistami. 

Peter Friar

„Mojou prácou, ako certifikovaného fyzioterapeuta a športového vedca v profesionálnom futbale, je dozerať na stratégie prevencie zranení, rehabilitácie po zranení a kondičné posilňovanie mojich hráčov" (Peter Friar - špecialista SAQ a fyzioterapeut tímu Ferencváros Budapešť)

Na začiatku jesennej časti sezóny 2014/2015, teda tesne po MS vo futbale v Brazílii, vykonal maďarský futbalový gigant Ferencváros Budapešť jednu významnú personálnu zmenu v realizačnom tíme dospelých.

Giber Becerra

Giber Becerra je úspešný kondičný tréner Mexickej futbalovej reprezentácie a profesionálneho futbalového klubu z Mexika Club America. Giber pripravoval po fyzickej stánke reprezentáciu Mexika aj na MS 2014 v Brazílii, kde Mexiko v skupine porazilo Kamerun, Chorvátsko a remizovalo s Brazíliou. Napokon vypadlo v dramatickom osemfinále s Holandskom. Giber si spravil v latinskej Amerike aj vďaka perfektnej kondícii Mexičanov na MS veľké meno a my si dnes po prvýkrát predstavíme na stránke www.futbalshviezdickou.sk jeho prácu.

SAQ Program + Coerver Coaching

SAQ International Ltd. s potešením oznamuje, že uzavrelo partnerstvo s Coerver Coaching. SAQ je popredný svetový, fyzický a športovo-vedecký program zameraný na futbalový pohyb. SAQ spolupracoval alebo pracuje s poprednými klubmi Premier League a League One (Arsenal Londýn, Ipswich Town, West Ham United) a poprednými klubmi v Európe (Bayern Mníchov, FC Barcelona a veľa ďalších). Od roku 2014 využíva napríklad SAQ Program maďarský futbalový gigant Ferencváros Budapepešť.