Mario Gotze

Nemecký futbal bol na prelome tisícročí v hlbokom útlme. Po zbabraných ME 2000 rozbehol Nemecký futbal viacero reforiem v oblasti rozvoja mládežníckeho futbalu a výsledky sa už dostavili. Čo je tajomstvom úspechu súčasného Nemeckého futbalu?

 

 

 

1.Časť – Vstup do problematiky

Futbal „Made in Germany“ sa opäť stal značkou kvality. Dôkazom toho sú výkony nemeckých elitných hráčov v klubových a reprezentačných zápasoch, 13 rokov po založení akadémií.

V Nemecku došlo k prehodnoteniu práce s mládežou po katastrofálnych výkonoch a výsledkoch reprezentácie na ME 2000 v Holandsku a Belgicku. Nemecký výber získal v základnej skupine iba 1 bod a vsietil iba 1 gól a nesplnil ani základný cieľ – postup do štvrťfinále.

Po tomto neúspechu sa od sezóny 2001/2002 naštartoval program na podporu talentov. Najdôležitejším krokom podpory bolo povinné založenie mládežníckych akadémií všetkými profesionálnymi klubmi. Bola to jedna z podmienok pre zachovanie Bundesligových licencií. O 13 rokov neskôr je nemecká práca s mládežou a elitnými talentami uznávaná po celej Európe. Vďaka silnému základu z akadémií stúpol v sezóne 2010/2011 podiel nemeckých hráčov v profesionálnom futbale na viac ako 64%, čo bolo najvyššie číslo od sezóny 1998/1999.

Thomas Muller (24 rokov) z tímu víťaza Ligy Majstrov 2012/2013 Bayernu Mníchov bol najlepším strelcom posledných MS v roku 2010 už vo veku 20 rokov. Reprezentačný gólman Manuel Neuer (28), odchovanec Schalke 04, dokazuje svoje svetové kvality každý týždeň od roku 2011 taktiež v drese Bayernu. Ďalšou mladou superhviezdou z Nemecka je Mario Gotze, ktorý má vo veku 21 rokov pred sebou celú budúcnosť. Mnohí odborníci ho opisujú ako jeden z najväčších „talentov storočia“. V poslednom desaťročí produkujú nemecké futbalové akadémie veľké talenty.

Marco ReusZoznam top hráčov, pripravených pre profesionálny futbal v 36 akadémiách tímov 1. a 2.Bundesligy, je neustále dopĺňaný o nové mená, ako napr. dvojičky Sven a Lars  Benderovci (25), Marco Reus (24),Toni Kroos (24), André Schurrle (23) či Julian Draxler (20). Súčasťou tohto zoznamu sú samozrejme aj svetoví hráči súčasnosti ako je Philipp Lahm (30) alebo Bastian Schweinsteiger (29). Z celkového počtu 525 hráčov Bundesligy, 275 (52,4%) trénovalo v akadémiách. V priemere, okolo 15 hráčov v zostave každého tímu sa vzdelávalo v jednej z akadémií. 107 hráčov (20,4%) z profesionálov Bundesligy dnes hrá dokonca za klub, v ktorého akadémii boli vychovaní. Títo hráči sú označovaní ako „lokálni hráči“. Čísla jasne potvrdzujú fakt, že výchova mládeže v akadémiách Bundesligy zbiera ovocie.

Ligový prezident Dr. Reinhard Rauball hovorí: „Takouto cestou sú položené základy, vďaka ktorým sa môžu fanúšikovia stále viac tešiť, že uvidia hviezdy vychované v akadémiách.“ Profesionálne kluby v Nemecku investovali do svojich mládežníckych systémov od sezóny 2001-2002 už viac ako 0,8 mld. €.   Je to dobrá investícia, ktorá poháňa celý nemecký futbal naspäť k európskej elite. Bundesliga si v posledných 2-3 rokoch opäť podmanila medzinárodnú úroveň (viď. Finále Ligy Majstrov 2012/2013 Bayern Mníchov – Borussia Dortmund) a vybojovala si naspäť 3.miesto v päťročnom klubovom rebríčku krajín UEFA, ktoré zaručuje automatickú účasť v Lige Majstrov pre tri tímy. Nemecko sa navyše v tomto rebríčku výrazne doťahuje na 2.miesto Anglicka. Hlavným dôvodom súčasných úspechov je určite vynikajúca práca v akadémiách klubov Bundesligy. Skutočnosť, že boli povinne založené tesne po prelome milénia, si v Nemecku nevedia vynachváliť.  V sezóne 2002/2003 investovali kluby Bundesligy do akadémií 47,5 mil. €. V sezóne 2010/2011 to už bolo 90 mil. € a každým rokom táto suma narastá. „Je to investícia, ktorej význam sa ukáže v budúcnosti“, zdôrazňuje Christian Seifert – generálny riaditeľ Nemeckej futbalovej ligy (DFL). Od roku 2001 Bundesligové akadémie prinajmenšom dobehli elitné akadémie z Francúzska a Holandska, ktoré boli dlhé roky považované za najlepšie. Išlo najmä o akadémiu Ajaxu a francúzske Centre for Excellence v Clairefontaine, ktoré boli vo svete lídrami.

Ďalším výrazným výsledkom práce s mládežou sú posledné úspechy národného tímu Nemecka pod vedením Joachima Lowa. 2.miesto na ME 2008, 3.miesto na MS 2010, 3.miesto na ME 2012. Tieto prenikavé úspechy by neboli možné bez profesionálnej odbornej práce trénerov a podporných tímov v akadémiách.

Christian SeifertCelý nemecký futbal vidí v súčasnosti výhody, nie iba v skvele trénovaných futbalistoch, ale tiež v tom, že mladí hráči nadobúdajú impozantnú úroveň hernej vyspelosti zásluhou pôsobenia v domácich kluboch. „Bez práce a podpory ligy by úspechy Nemeckého národného tímu boli nepredstaviteľné. Kľúčové je, že vďaka akadémiám, existuje viac a lepšie vychovaných hráčov ako kedykoľvek predtým. Nemecká futbalová liga je teraz plná talentov. Národný tím tak má reálnu šancu opäť vyhrávať tituly“, povedal Seifert.

Aby sa zaistilo, že títo nadaní mladíci budú v budúcnosti top hráčmi, Výbor pre akadémie vytvorený v roku 2001, neustále pracuje na možnostiach zlepšenia a rozšírenia základov práce s mladými talentami. Podľa predsedu výboru Andreasa Rettiga, bývalého generálneho manažéra FC Augsburg, sa bude výbor usilovať, aby sa zabezpečilo, že súčasné pozitívne výsledky v oblasti rozvoja mládeže nebudú stagnovať. „Nemôžeme dopustiť, aby sme zaspali na vavrínoch z nedávnych úspechov mladých hráčov v Bundeslige a národnom tíme. 10.výročie založenia bundesligových akadémií v roku 2011, naopak, bolo pre nás všetkých príležitosťou zamyslieť sa, ako budeme postupovať v nasledujúcich 10 rokoch v otázke určovania štandardov rozvoja mládežníckeho futbalu a elitných hráčov“, vysvetľuje Rettig. Predseda výboru túži predovšetkým po rozšírení ďalšej spolupráce klubov so školami. V súčasnosti sa zvažuje, že sa školám v rámci servisu poskytnú k dispozícii futbaloví inštruktori.

Keď sa kapitán Wolfsburgu Marcel Schafer vracia v mysli naspäť  do čias jeho pôsobenia v akadémii 1860 Mníchov, potvrdzuje, že to niekedy nebolo vôbec jednoduché. „Kráčaš  cestou, ktorá nie je vždy jednoduchá. Byť preč z domova od svojich 15 rokov, nie je ľahké a určite pribudne na tvárach hráčov pár sĺz. V tomto veku si to však nepriznáš. Si na to príliš hrdý.“ Dnes už je Schafer profesionálnym hráčom v Bundeslige. Avšak Rettig vidí potrebu pre ďalšie individuálne zlepšenie, pokiaľ ide o futbal a školy. Každý tréner v akadémii musí dbať na individuálne povzbudzovanie hráčov a intenzívnu komunikáciu.

Sociálne správanie, ktorému sa hráč naučí v akadémii sa stalo na reprezentačnej úrovni aj klubovej úrovni, dôležitým predpokladom pre tímového ducha a úspech. Navyše mladí hráči sa tešia z neustáleho zlepšovania  vzdelávania v akadémiách. Prieskum realizovaný Dr. Uwe Harttgenom, bývalým Bundesligovým hráčom Werderu Brémy a Hannoveru 96 a v súčasnosti riaditeľom akadémie Werderu Brémy, ukazuje, že podiel absolventov stredných škôl na akadémiách je  vyšší než je celoštátny priemer. Ďalším spoločensky dôležitým aspektom 36 akadémií je fakt, že Bundesliga významne prispieva v Nemecku k integrácii cudzincov a ľudí s koreňmi z iných krajín. Bez ohľadu na ich pôvod sú hráči v akadémiách schopní identifikovať sa s nemeckou kultúrou. Okrem toho sú vysoko motivovaní učiť sa, ukazujú iba drobné nedostatky v jazykovej odbornosti a znalosti kultúry, žijú a viac spolupracujú s ich nemeckými súčasníkmi ako celoštátny priemer. Popri športovej a vzdelávacej podpore mladých hráčov nemeckého profesionálneho futbalu sú tak osviežujúcim príspevkom integrácie v Nemecku.

 

Už o týždeň: Futbal „Made in Germany“ – 2.časť – Dôležitý krok vpred úspešnej budúcnosti

 

Mohlo by vás zaujímať :

Holandská futbalová škola – časť 1 – vízia a myšlienky

Psychológia – Predstavenie knihy Billa Beswicka – Sústreďme sa na futbal

 

OBJEDNÁVKA KNIHY EXKLUZÍVNE TU

Sústreďme sa na futbal

Pin It