Micky Quinn

"Tajomstvo úspechu je v prvých metroch. Bol som najrýchlejší v prvých 5 metroch." (Mickey Quinn - útočník Newcastlu United a Coventry City)

Hráč, ktorý dokáže explodovať počas prvých niekoľko metrov, bude vždy ten na čele. U útočníkov to platí dvojnásobne. Typickým príkladom je aj legenda Premier League, bývalý hráč Newcastle United či Coventry City - Mickey Quinn.

Mickey Quinn bol slávny najmä pre jeho veľké a statné brucho, ale napriek tomu bol svojho času najlepším strelcom v Premier League. Počas svojej bohatej hráčskej kariéry nastrieľal úctyhodných 227 gólov. Keď sa ho pri jednom z rozhovorov opýtali ako to dokázal, odpovedal: "Tajomstvo úspechu je v prvých metroch. Bol som najrýchlejší v prvých 5 metroch."

 

Prvých 5 metrov je kľúčových, pretože v tomto čase nastáva veľký výdaj energie, sily a rýchlosti, aby sa telo pohlo dopredu. Počas tejto počiatočnej fázy musí byť dôraz kladený na krátky krok a vysokú frekvenciu kroku. Čím viac hráč zrýchľuje, tým viac sa predlžuje dĺžka kroku a znižuje frekvencia kroku. Správna dĺžka kroku a frekvencia kroku sú preto dôležité pre účinný beh.

V knihe SAQ Futbal od anglického trénera Alana Pearsona sa dozviete podrobnosti o správnej frekvencii a dĺžke krokov. Nájdete tam tiež praktické cvičenia, ktoré vám pomôžu nacvičiť presun od fázy akcelerácie k zvýšeniu frekvencie a dĺžky krokov potrebných pre beh. Ako rozvinúť efektívny cyklus nôh, rytmus, silu, umiestnenie chodidiel, spomalenie, kontrolu a rovnováhu.

Celá jedna kapitola knihy sa venuje technike pohybu hráčov a rozvoju bežeckej formy pre futbal.

Na záver článku si však musíme uvedomiť jednu podstatnú vec, ktorú si rozoberieme v niektorom z ďalších článkov. Najčastejšie používané a opakujúce sa šprintérske vzdialenosti vo futbale sú na krátke vzdialenosti od 2 do 25 metrov. Futbalista iba zriedkavo šprintuje na väčšiu vzdialenosť. Preto aj rozvoj bežeckej techniky je potrebné sústrediť na kratšie vzdialenosti a nie na 60 metrové šprinty. Futbal je predsa prerušovaná, mnoho pohybová hra s priemernými návalmi aktivity trvajúcimi od 4 až 6 sekúnd na vzdialenosť 10 - 15 metrov. Ale o tom už nabudúce.

 

Musíte tiež vidieť:

SAQ Program

Spanish Soccer School - FC Barcelona - report z mládežníckej akadémie - 1.časť

Dutch Soccer School - ÚHK II. pri systéme 4-3-3 bez súpera

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It