Rondo

Štýl futbal s držaním lopty (possession style of play) je synonymom tímov ako sú FC Barcelona, Villarreal, či Španielsko a nie je náhoda, že Rondos je neoddeliteľnou súčasťou ich tréningovej metodológie. Pred tým ako si vysvetlíme pojem Rondos, musíme najprv porozumieť, akým štýlom futbalu je futbal s držaním lopty. Nie je to prihrávka, prihrávka, prihrávka ako si väčšina myslí.

Štýl futbalu s držaním lopty je, keď sa tím snaží kontrolovať zápas tým, že drží loptu na svojich kopačkách viac ako súper, v oboch fázach hry - defenzívnej aj ofenzívnej. Keď nadstavíš hru týmto štýlom, chceš mať loptu viac pod kontrolou ako súper, ale nie je to v záujme držania lopty. Hlavným zámerom je udržať loptu, kým tím pripravuje taktické plány alebo pozičné útoky, radšej ako odovzdať loptu súperovi. Keď vidíme tím ako FC Barcelona hrať v zálohe krátke prihrávky späť, nie je to preto, že chcú dosiahnuť štatisticky čo najviac prihrávok, ale chcú rozhýbať súpera a to buď vytvorením priestoru pre prihrávku alebo odhaliť taktické slabosti súpera a využiť ich. Ak hráme týmto štýlom hry, neznamená to, že budeme prihrávať cez všetky možnosti. Prvá alternatíva je bežať vpred alebo driblovať s loptou ak môžeme, nebudeme hovoriť nášmu hráčovi zakaždým keď má loptu, aby ju prihral.

Defenzívny alebo ofenzívny štýl hry?

Mnohí ľudia sa pýtajú či štýl s držaním lopty je defenzívny alebo ofenzívny. Odpoveď je oboje. Hlavnou myšlienkou je robiť všetko s loptou. Ak tvoj tím je dobrý v držaní lopty, môžeš sa brániť držaním lopty pod kontrolou a jej cirkuláciou. Taktiež môžeš použiť držanie lopty za účelom, kým čakáš na hráčov, aby sa dostali do správnej pozície zaútočiť. Taktiež môžeme posúvať loptu s cieľom rozhýbať súpera a vytvoriť priestor na útok. Či je držanie lopty ofenzívne alebo defenzívne záleží na veľa veciach. Nie je to iba o tom, že sa rozhodnem držať loptu.

Josep Guardiola
„Čo som sa tu naučil je, že všetko začína s loptou a končí s loptou. Niekedy zabúdame, že futbal je hra 11 na 11 s jednou loptou. My sa snažíme udržať loptu, snažíme sa hrať s loptou, snažíme sa robiť všetko s loptou. Toto je čo sa tu učíme, keď tu začíname ako chlapci.“

Pep Guardiola o štýle držania lopty v Barcelone

 

 

 

Trénuj ako hráš

Jedným z dôležitých aspektov tréningu je uistiť sa, že sa zhoduje s vašim štýlom hry a taktickými plánmi, ktoré sú vo vašej mysli. Použitie Ronda je fantastickým spôsobom ako integrovať štýl držania lopty s vašim tímom a ako uvidíme, pomôže s technickými, taktickými a pozičnými aspektami celkovej hry vášho tímu.

Použitie Ronda nie je len spôsob trénovania. Ak využívaš viac priamočiary štýl alebo hráš na rýchle protiútoky, potom existujú lepšie tréningové formy, ktoré môžeš použiť za účelom naučiť tvojich hráčov štýl hry, ktorý dúfaš, že budete hrať v zápasoch.

Keď plánuješ tréningy, skús vytvoriť obrazy, ktoré chceš vidieť v zápase, aby ich hráči mohli rozpoznať a reagovať na veci, ktoré trénujú neustále znova a znova. Toto je jeden z najdôležitejších aspektov použitia ronda z technického aj taktického hľadiska. To je tiež dôvod, prečo sú populárne spôsoby nastavenia a štruktúrovania ronda v rámci tréningových jednotiek. Na obrázkoch v ďalších častiach budete vidieť, že hráči používajú konkrétny aspekt hry, na ktorom chcú pracovať.

 

Čo je Rondos?

Rondos majú zvyčajne tvar štvorca v rôznych veľkostiach, čo môže byť čokoľvek od počtu hráčov 8 na 8 na pol ihrisku, záleží od úrovne hráčov a od aspektu hry, na ktorom pracuješ. Vždy je tam tím s držaním lopty, ktorý má obyčajne početnú prevahu, buď cez počet hráčov alebo použitím neutrálnych hráčov – žolíkov. Vždy sú tam tiež hráči v strede (obrancovia). Často sa predpokladá, že je to len technický tréning, lebo hlavným cieľom je udržať loptu a nedať ju obrancom. Ale taktiež môžeme nastaviť rondo, aby sme pracovali na veľa taktických a pozičných aspektoch, aj keď v zmenšenom priestore.

Tieto cvičenia sú populárne, lebo vytvárajú zápasové situácie. Najpopulárnejšie sú: 3 v 1, 4 v 2, 5 v 2, 6 v 3. Existuje veľa ďalších nastavení, ale tieto sú najpoužívanejšie.

„Rondos, Rondos, Rondos. Každý jeden deň. Je to najlepšie cvičenie, aké môže existovať

Xavi Hernandez - playmaker FC Barcelona

 

Technické výhody Rondos

Úvodná časť k téme Rondos má za cieľ ukázať taktickú a pozičnú prácu, na ktorej môžete pracovať  s rondom, ale technické zlepšenia hráč môže dosiahnuť, keď nebudú ignorované pri ich používaní:

1.Prihrávky na 1 – 2 dotyky

Je jednoduché ak tréner stanoví počet dotykov pre hráča, ale rondo pomáha vytvárať priestor, kde 1 – 2 dotyky sú maximum, ktoré môžeš mať.

2.Rytmus hry a tempo

Rondos môže hráčom pomôcť porozumieť, kedy hrať rýchlo a kedy podržať loptu a spomaliť hru, záleží ako blízko je súperov hráč.

3.Zlepšenie kontroly

Hrať v stiesnených priestoroch núti vašich hráčov mať dobrý 1.dotyk a tiež si uvedomiť, či potrebujú vykonať 1.dotyk preč od hráča.

"Ak boh chcel, aby sme hrali futbal v nebi, spravil by trávnik tam."

Brian Clough - legendárny anglický manažér

4.Krátke prihrávky

Keď používaš štýl hry s držaním lopty, väčšina z tvojich prihrávok  bude zvyčajne do 12 metrov a menej. Rondos dáva tvojim hráčom veľa príležitostí trénovať prihrávky na túto vzdialenosť pod tlakom.

5.Improvizácia

Nie všetky prihrávky sú dokonalé. Rondos môže hráčom pomôcť naučiť sa improvizovať, ak je prihrávka krátka alebo hraná prudšie ako očakával. Väčšina španielskych hráčov je schopná prihrávať akoukoľvek časťou tela.

Johan Cruyff
"V malom priestore musí byť hráč schopný reagovať rýchlo. Dobrý hráč, ktorý potrebuje príliš veľa času sa môže náhle stať zlým hráčom."

Johan Cruyff - najslávnejší holandský futbalista a bývalý kouč FC Barcelona

 

 

6.Stály pohyb a prihrávkové možnosti

Veľa trénerov chce viac pohybu od svojich tímov a vďaka rondu si hráči zvyknú na neustály pohyb, či sú to 2 metre alebo 10 metrov. Taktiež to pomôže hráčom porozumieť prihrávkovým možnostiam a ako sa pohybovať tak, aby sme dali spoluhráčom voľnú prihrávkovú možnosť.

7.Rozpoznať kedy a kde prečísliť súpera

O dôležitosti prečíslenia si povieme neskôr, ale použitie ronda v tréningu môže hráčom pomôcť kedy, kde a ako prečísliť oblasť na udržanie lopty alebo odhaliť slabosť v súperovom útoku.

8.Zvyky a opakovanie

Keď používaš rondos hráči sú pod tlakom po celý čas a potrebujú hrať na 1-2 dotyky a stane sa to pre nich zvykom, ak to budú vždy používať. To isté platí aj pre pohyb a vytváranie prihrávkových možností pre svojich spoluhráčov. Cez pravidelné opakovanie sa tieto veci stanú zvykom.

9.Veľkosť plochy/ihriska

Keď po prvýkrát začíname s rondom, veľkosť ihriska je prispôsobená úrovni našich hráčov, ale ako sa hráči stávajú pokročilejšími, stáva sa veľkosť ihriska viac významnou. Tímy ako Barcelona a Villarreal chcú hrať prihrávky na vzdialenosť 10 metrov a menej, a keď sú všetci hráči v tejto vzdialenosti od seba, môžu vytvárať tlak na loptu intenzívne a mohli by ju získať.

"Ak chceš hrať rýchlejšie, môžeš bežať rýchlejšie, ale lopta rozhoduje o rýchlosti hry"

Johan Cruyff - najslávnejší holandský futbalista a bývalý kouč FC Barcelona

 

Mohlo by vás zaujímať:

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 2.časť

Ronald Koeman - Cvičenia na rozcvičku

Tréningové pomôcky pre SAQ Tréning

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It