Uruguay - Costa Rica 1:3 (1:0)

Hodnotenie zápasu - Peter RebekPeter Rebek

Zápas priniesol prvé veľké prekvapenie na šampionáte na úkor favorita, ktorým bol v tomto zápase jednoznačne juhoamerický celok. Hra Uruguaja nemala v sebe prvky, na aké bol divák zvyknutý pri tomto tíme na MS 2010, resp. neskôr na juhoamerickom šampionáte v roku 2011.

Presadzoval sa hlavne po štandardných situáciách, ktoré vynikajúco zahrával Forlán. Po jednej takejto prišiel gólový moment. Obrana Kostariky zastavila akciu súpera iba faulom a Cavani zahrával pokutový kop, ktorý s istotou premenil. Kostarika prvý polčas umne bránila a dostala sa aj do šance na konci polčasu, kedy po rohovom kope zaváhal brankár Muslera. Polčas ukončila šanca Uruguaja, konkrétne Forlána, keď jeho tečovanú strelu brankár s námahou vyrážal na roh. Druhý polčas sa spôsob hry nemenil. Kostarika dobre vykrývala priestor a nepúšťala súpera do vyložených šancí. Naopak, sama hrozila protiútokmi. Jeden takýto dokonale vyšiel v 54. min. V krídelnom priestore sa vydarila kombinácia a po následnom centri prišlo bleskové spracovanie lopty a úspešné zakončenie od Campbella. Tento gól dodal ešte viac odvahy Kostaričanom, čo sa prejavilo už o 3 min. Výborne zahratý priamy kop usmernil v páde hlavou do brány  Duarte. Uruguaj už nenašiel recept na prekonanie Navasa. Postupom času jeho hráči strácali kontrolu nad priebehom záapasu, čo sa prejavovalo narastajúcim počtom faulov ocenených ŽK. Posledný gól priniesla situácia, kedy Campbell výbornou prihrávkou vysunul Ureňu, ktorý svoj snáď prvý dotyk s loptou premenil na záverečný gól zápasu. Frustráciu hráčov Uruguaja demonštroval Maxi Perreira po nechutnom zákroku na najlepšieho hráča zápasu.

Najkrajší gól: Gól Campbella v 54´min. (1:1)

Najkrajšia akcia: Gólová akcia Campbella s Ureňom v 84´min. (1:3)

Najkrajší zákrok brankára: Zákrok Navasa v 45´min. po tečovanej strele Forlána, nielen dôležitosťou zákroku za stavu 1:0, ale aj pohotovosťou.

Hráči zápasu: Diego Forlán a Joel Campbell

Assessment of the game by Peter Rebek

This game brought the first big surprise of the World Cup for Top favourite. Uruguay was clearly favourite in this match. Play of Uruguay didn´t have the elements from World Cup 2010, respectively in Copa América 2011. Urugay was successful after standard situations, which perfectly kicked Forlan. After one such moment came penalty decision and Cavani opened the score. Costa Rica in the first half skillfully defended and also got to a chance at the end of the first half, when by a corner kick keeper of Uruguay Muslera made a mistake. First half finished Forlan´s deflected shot, but goalkeeper Navas made a perfect save.

In the second half the way of play didn´t change. Costa Rica covered space well, not allowed the opponent clear chances, instead, threatened from counterattack. One came out perfectly in 54´min. In the wing area made Costa Rica a nice combination and after the consecutive cross Campbell received the ball immediately and finished successfully. This goal added even more courage to Costa Rica. It was seen 3 minutes later. Perfect free kick Duarte placed to the goal while in the fall. Uruguay didn´t find a way for overcoming Navas. The team of Oscar Tabarez was losing control in the game. We saw an increasing number of fouls awarded with yellow cards. Last goal was brought by a situation when Campbell sent a great pass for Ureňa, who placed the ball to the goal with first contact. Frustration of Uruguayan players demonstrated Maxi Perreira after the disgusting foul on the best player of the match.

The most beautiful goal: Campbell´s goal in 54´min. (1-1)

The most beautiful action: Goal action of Campbell with Urena in 84´min. (1-3)

The best save of goalkeeper: Save of Navas in 45´min. after deflected shot from Forlan. It was not only for importance, score was 1-0, but also for his reaction.

Men of the match: Diego Forlan and Joel Campbell