Argentina - Bosnia and Herzegovina 2:1 (1:0)

Hodnotenie zápasu - Róbert Pavúk

Alejandro Sabella, tréner Argentíny, urobil v úvode zápasu taktickú chybu, keď použil formáciu 3-5-2 a jeho tím sa nedokázal v 1.polčase dostať do tempa. Po zmene strán urobil zmeny v zostave a dvojnásobný majster sveta získal kontrolu nad zápasom.

Prekvapujúce bolo, že Argentína nastúpila na otvárací zápas MS iba s 2 útočníkmi. Gonzalo Higuain nebol 100% fit a Ezequiel Lavezzi nepresvedčil svojimi výkonmi v príprave. Napriek tomu prekvapilo, že len kvôli zraneniu Higuaína zmenil tréner systém.

Sabella postavil na ihrisko až 5 stopérov - Fernandez, Campagnaro, Garay, Mascherano a Rojo. V 1.polčase pomohol Argentíne rýchly vlastný gól Kolasinaca v úvode, ale potom sa v 1.polčase naplno prejavil nedostatok útočných možností v hre Argentíny. Tempo hry a prihrávky boli neuveriteľne pomalé. Po prestávke ukázal Sabella svoju veľkosť zmenou systému. Vystriedal dvoch hráčov a zmenil formáciu na 4-3-3, ktorú Argentína používala v kvalifikácii. Dole išli Hugo Campagnaro a Maxi Rodriguez, namiesto nich prišli Gonzalo Higuain a Fernando Gago. Rozdiel sa prejavil okamžite. Gonzalo Higuain hral vpredu a neustále vytváral tlak na obrancov súpera, čím vytváral priestor pre Lea Messiho, pôsobiaceho za ním. Ten ožil a vsietil najkrajší gól zápasu. Aj Gago splnil svoju úlohu. Spevnil stred poľa a zvýšil tempo prihrávok.

Paradoxom z pohľadu Bosny je fakt, že v 1.polčase bola Bosna lepšia a prehrala ho 1-0, ale v 2.polčase ju súper prehrával vďaka zmene taktiky, no polčas skončil 1-1. V 1.polčase krídla Bosny pomáhali brániť krajných obrancov súpera a Mohamed Besic hral excelentne proti Messimu. Miralem Pjanič predviedol niekoľko výborných prihrávok v útoku a podporoval útočníkov. Najväčšiu šancu Bosny zneškodnil pred prestávkou brankár Argentíny Romero. 2.polčas patril Argentíne a Bosna pôsobila dezorganizovane. Záblesk zlepšenia nastal v hre Bosny až po príchode druhého klasického útočníka Vedada Ibiševiča, ktorý vsietil jediný gól nováčika turnaja. Na vyrovnanie už nezostal čas, ale taktika s 2 útočníkmi by mohla v ďalšom priebehu turnaja priniesť Bosne viac futbalovej radosti.

Najkrajší gól: gól Messiho v 65´min. po narážačke s Higuainom a individuálnom sóle (2-0)

Najkrajšia akcia: v 84´min. akcia Luliča, ktorý krásne za obranu vysunul Ibiševiča a ten vsietil gól (2-1)

Najkrajší zákrok brankára: v 41´min. zákrok Sergia Romera po hlavičke Luliča z rohového kopu

Hráči zápasu: Lionel Messi a Senad Lulič