Logo SFA

Španielsky model útočenia je rýchly a veľmi účinný. Španielske tímy často prekombinujú súpera až tak, že zakončujúci hráč beží sám na súperovu bránu a súperovi obrancovia ho nestíhajú dobehnúť. Ak vás tento typ zakončenia zaujal a chcete so svojim tímom praktikovať podobné akcie, máme tu pre vás cvičenie na zakončenie pod tlakom. Aby bolo cvičenie čo najviac realistické samotnému zápasu, je v ňom prítomný súper.

Španielsky model útočenia - zakončenie pod tlakom

Cvičenie prebieha na jednej tretine ihriska (útočná tretina). Španielske futbalové kluby veľmi často vytvárajú v zápasoch situácie, kedy je hráč zozadu (od chrbta) pod tlakom obrancu. Toto efektívne, realistické cvičenie na zakončenie obnovuje a zdokonaľuje túto hernú situáciu.

Priebeh hry

Kužele sú umiestnené cca. 30 – 35 metrov od brány. Pozri obrázok. Všimnite si, že kužele sú umiestnené tak, aby mal útočník výhodu. Prvý hráč v obrannej línii prihráva loptu k prednej nohe útočníka alebo do priestoru pred ňu. Potom obranca okamžite atakuje útočníka a jeho cieľom je získať od neho loptu. Útočník šprintuje smerom na bránu s cieľom zakončiť. Ak obranca vybojuje loptu, pokúsi sa zakončiť. Potom čo je streľba vykonaná, či už od útočníka alebo obrancu, útočník berie loptu a v pokluse sa vracia späť. Zapojí sa na pozíciu obrancu. Obranca sa posunie na pozíciu útočníka.

Kľúčové body cvičenia:

1. Povzbudzujte útočníka, aby v tomto cvičení bežal v rýchlosti, priamočiaro na bránu, aby mal dobrý strelecký uhol. U útočníkov totiž existuje tendencia meniť smer vpravo, aby sa vyhli tlaku súpera.

2. Útočník by sa mal tiež pozrieť na postavenie brankára, aby vedel či môže zakončovať (najoptimálnejšia je často strela po zemi na zadnú žrď). Brankár často vybieha a snaží sa zmenšiť strelecký uhol, preto útočník musí zaregistrovať pohyb brankára vpred.