Ronald Koeman

Ronald Koeman patril počas svojej hráčskej kariéry k najlepším obrancom. Zaznamenal množstvo individuálnych aj tímových ocenení a v rovnako úspešnej kariére pokračuje aj v úlohe trénera. V súčasnosti kouč Feyenoordu Rotterdam kladie v tréningu veľký dôraz na detail, čo je typický znak holandskej futbalovej školy. Ponúkame vám tri cvičenia Ronalda Koemana určené na rozcvičku, z ktorých každé spĺňa iný cieľ. Prvé cvičenie bude zamerané na prihrávku, druhé na skoncentrovanie mentálnej stránky hráčov na hlavnú časť tréningu a tretie naopak na uvoľnenie a zábavu. Je na vás, ktoré kedy počas sezóny použijete. Detailný popis cvičení aj s nákresmi nájdete v článku...

 

Ronald Koeman je bývalý holandský obranca, ktorý dosiahol najväčší úspech v drese FC Barcelona v roku 1992, kedy s ňou vyhral Ligu Majstrov. Taktiež je Majstrom Európy s Holandskom z roku 1988. Na trénerskú dráhu sa vydal v roku 1997 a viedol už kluby Vitesse, Ajax, Benfica, PSV Eindhoven, Valencia, Alkmaar a v súčasnosti Feyenoord Rotterdam.

 

Cvičenie č.1 – Slávne (strašne nudné) cvičenie

Maximálny počet hráčov – 12

Popis cvičenia:

Hráč č.1 prihráva loptu hráčovi č.2, hráč č.2 preberá loptu ľavou nohou a prihráva hráčovi č.3 pravou nohou. Hráči si po každej prihrávke vymieňajú miesta v smere hodinových ručičiek.

Podľa Koemana je toto cvičenie, zamerané na prihrávky, veľmi dobré pre všetky vekové kategórie a pre všetky výkonnostné úrovne.

Celé cvičenie je o preberaní lopty a prihrávaní správnou nohou a správnou rýchlosťou. Hráč č.3 si musí vypýtať (zakričať) loptu v správnom momente (tesne predtým ako loptu preberie hráč č.2).

Cvičenie môžeme sťažiť rôznymi spôsobmi. Hráč č.2, napríklad, môže prihrať najprv loptu späť k hráčovi č.1, vzdiali sa od lopty, následne je preberie a potom ju prihrá hráčovi č.3.

Samozrejme je veľmi dôležité používať obe strany trojuholníka, aby sme pri nácviku prihrávok použili obe nohy.

Ronald Koeman zdôrazňuje: „Hráči by mali byť schopní prihrávať loptu oboma nohami. Ja to nacvičujem dovtedy, kým to nebude úplne nudné. Ale to ma naozaj nezaujíma. Hráči z toho bývajú znudení, ale ak chceme, aby to bolo perfektné, musíme pokračovať v cvičení.“

Warm up 1

 

Cvičenie č.2 – Ľahké cvičenie (alebo nie?)

Maximálny počet hráčov – 5

Popis cvičenia:

Toto cvičenie vyzerá pomerne jednoducho, ale pre hráčov je náročné, lebo sa musia rozhodovať, kde majú ísť. Ide o cvičenie, ktoré si nevyžaduje koučing.

Cvičenie obsahuje veľa behania a veľa rozmýšľania. Zabezpečí, že vaši hráči budú mysľou pri futbale.

Hráč č.1 prihrá loptu hráčovi č.2. Hráč č.2 prihrá loptu hráčovi č.3. Medzitým sa hráč č.1 presunie na pozíciu hráča č.2 (do stredu) a hráč č.2 sa presunie na pozíciu hráča č.1.

Hráč č.3 prihrá hráčovi č.1, ktorý prihrá na hráča č.4. Hráč č.3 sa presunie do stredu na pozíciu hráča č.1. Hráč č.1 sa presunie na pozíciu hráča č.3 a tak ďalej.

Cvičenie pomáha hráčom nájsť priestor a nielen nasledovať prihrávku.

Warm up 2

 

Cvičenie č.3 – Zábavné cvičenie

Maximálny počet hráčov – toľko hráčov, koľko potrebujete

Popis cvičenia:

Tím hrá naháňačku vo veľkom štvorci. Je tam však rozdiel oproti normálnym pravidlám. Sú tam 2 hráči, ktorí naháňajú, ale len 1 lopta. Hráči, ktorí naháňajú si môžu rukami hádzať loptu medzi sebou a iba hráč s loptou môže chytiť hráča. Cieľom cvičenia je chytiť čo najviac hráčov za 35 – 40 sekúnd. Tréner do cvičenia nezasahuje.

Niekedy potrebuješ počas tréningu zábavu. Špeciálne po náročných týždňoch ťažkej prípravy alebo po neuspokojivom výsledku. Toto cvičenie je pre tento účel ideálne. Pôsobí to trochu detsky, ale všetci hráči sa pri tom zabávajú. Často sa stane, že hráči vytiahnu rôzne triky z rukáva. „Počas môjho pôsobenia v Ajaxe som videl Andy van der Meydeho ako si skryl loptu pod tričko a chytil prekvapeného  Stevena Pienaara. Reakcia celého tímu na situáciu bola rovnaká ako u 6 ročných detí. Každý sa smial na Pienaarovi, ktorý to ešte vylepšil tým, že sa snažil správať, akoby bol veľmi nahnevaný,“ doplnil Ronald Koeman.   

Hrať naháňačku počas rozcvičky je obzvlášť dobré s deťmi.

Alternatíva cvičenia:

Všetci hráči majú loptu a musia ju viesť v priestore, vyhnúť sa naháňajúcemu hráčovi, ktorý tiež vedie loptu.

Warm up 3

 

Mohlo by vás zaujímať:

Holandská vízia futbalu - 5.časť - Variácie hry 4 na 4

Pobrežie Slonoviny - Všetky oči sa upierajú na slony

Kto je autorom SAQ Programu?

SAQ Futbal

 

Pin It