Často sa na nás obraciate s požiadavkou, aby sme vám pripravili individuálny tréningový plán, či už po zranení, po prestávke alebo keď chcete byť jednoducho lepší. Vynikajúci herný výkon však pozostáva z týchto elementov a všetky sú rovnako dôležité, aby sa dosiahla víťazná forma:

  1. Fyzická príprava – tréning
  2. Mentálna príprava
  3. Zdravotný stav a životný štýl

Predtým ako odporučíme vhodný tréningový plán, podrobne sa zaujímame o životný štýl hráča a jeho:

Až keď sa zharmonizujú tieto zložky životného štýlu, možno prispôsobiť tréning novým požiadavkám a všetko zakončiť kvalitnou mentálnou prípravou. Až potom sa môžete stať kompletným hráčom na prvotriednej úrovni.

Coca Cola

Idete von s priateľmi a vy, keďže ste autom, dáte si pol litra Kofoly. Alebo grilujete a k tomu celý deň popíjate Colu. V noci ste toho veľa nenaspali, v práci máte frmol, a aby ste prekonali únavu, pretože káva nezaberá, vypijete plechovku energetického nápoja. Chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, tak si dávate každý deň k raňajkám pohár 100% ovocného džúsu z krabice. Poznáte tieto situácie?

Minule sme si povedali, čo robiť v prípade ochorenia horných dýchacích ciest, ako je nádcha, prechladnutie a chrípka. Sprievodným javom týchto ochorení je často kašeľ.

Choroba

Zase je tu obdobie ochorení horných dýchacích ciest. Všade, kde sa pozriete, sú kýchajúci, usoplení, kašľúci a ubolení ľudia. Aj pri najlepšej vôli nie je možné sa im vyhnúť. Čo robiť, aby ste aj vy neochoreli? A čo keď už na vás „niečo lezie“?

Vybrať správnu výživu a zdravú stravu pre mladých futbalových hráčov a tak zvýšiť ich výkon na ihrisku môže byť náročná úloha. Dá sa však zjednodušiť tak, že si ju rozložíme do segmentov.

Apple

Športový výkon úzko súvisí so stravovaním. Strava je zdrojom energie, vitamínov, minerálov a aminokyselín (v skratke živín), ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje na svoju každodennú činnosť. Športový výkon zvyšuje potrebu týchto látok. Bez dostatočného príjmu živín ide organizmus dočasne na dlh a jeho výkon sa rapídne znižuje. Pri dlhodobom nedostatočnom príjme živín vznikajú ochorenia a zvyšuje sa riziko zranení.

Oko

Namáhanie očí síce nemá priamy súvis s futbalom, avšak v dnešnej dobe takmer všetci trávime veľa času pri počítači a preto sa s týmto problémom môžeme stretnúť dosť často.

Súčasťou zdravej životosprávy je aj spánok. Aj keď môžete mať subjektívny pocit, že máte dostatok energie aj po prebdenej noci, okolie to však nevníma rovnako a pravidelné ponocovanie bude mať vplyv na váš výkon a dokonca na zdravie.

V prvom rade si treba uvedomiť, že výživové doplnky nenahradia správnu stravu, dostatok pohybu či spánku a nedokážu urobiť zázraky u niekoho, kto žije veľmi zlým životným štýlom. Posilnia však imunitný systém, dodajú telu vitamíny, minerálne látky a stopové prvky a prostredníctvom výťažkov z liečivých rastlín pomôžu procesom detoxikácie.

Odhady vo vyspelých krajinách hovoria, že každý tretí človek trpí poruchou imunity. Už len alergie, ktoré sú tiež formou oslabenej imunity, postihujú viac ako štvrtinu populácie.