Francúzsko - Írsko

V úvodnom zápase dnešného dňa od 15:00 nastúpi domáce Francúzsko proti ďalšiemu ostrovnému tímu Írsku. V tomto súboji sú jasným favoritom domáci, ale húževnatí Íri budú mať po výhre nad Talianskom určite veľké sebavedomie. A čo hovorí naša predzápasová predpoveď na základe 8 kritérií?

 

1. Pohľad na históriu

Francúzsko sa s Írskom ešte na veľkom turnaji nestretlo. Zatiaľ spolu odohrali najdôležitejšie zápasy v kvalifikáciách. V kvalifikácii na MS 1954, MS 1974, MS 1978, MS 1982, MS 2006 a MS 2010 odohrali spolu 12 zápasov s bilanciou:

6 výhier Francúzska - 3 remízy - 3 výhry Írska

Zaujímavé sú ich posledné zápasy. V kvalifikácii o MS 2010 hrali spolu v baráži. V Dubline vyhrali Francúzi 1:0, ale v odvete uspeli Íri 1:0 a tak sa predlžovalo. V predĺžení Francúzi vyrovnali, ale postúpili. Gól však padol vďaka hre rukou Thierryho Henryho. Bol z toho veľký škandál a Íri dodnes cítia oprávnenú krivdu.

Vzhľadom na úspešnosť Francúzska v kvalifikáciách dávame bod Francúzsku.

 

2. Čistota hry

Francúzsko patrí k tímom s najmenším počtom faulov v základných skupinách. V 3 zápasoch urobili len 32 faulov. Írsko je na tom horšie. Na konte má 40 faulov. Čo sa týka počtu žltých kariet. Tam je to tesne v prospech Francúzska. Tím Didiera Deschampsa videl 4 žlté karty (Giroud, Kanté, Rami, Koscielny), zatiaľ čo tím Martina O´Neilla videl 5 žltých kariet (McCarthy, Whelan, Hendrick, Long, Ward). Pre žlté karty nechýba tímom žiadny hráč.

Vzhľadom na prísnejší meter rozhodcov v zápasoch domáceho tímu proti súperom Francúzska, udeľujeme bod za čistotu hry domácemu výberu.

 

3. Kvalita brankára

Francúzsky gólman Hugo Lloris zatiaľ nemal na turnaji príliš veľa práce. Predsa len musel predviesť jeden super zákrok. V úvode otváracieho duelu s Rumunskom proti Stancovi. Lloris aj vďaka veľmi slušnej obrane inkasoval len jeden gól z penalty proti Rumunom.

Darren Randolph z Írska mal oveľa viac práce. Predviedol 6 zákrokov a najmä proti Belgicku sa poriadne zapotil. Randolph inkasoval až 4 góly (3 proti Belgicku).

Čísla hovoria jasne v prospech Huga Llorisa

 

4. Defenzívna stabilita

Francúzsko má zatiaľ jednu z najlepších obrán na turnaji. Inkasovalo len raz z penalty proti Rumunsku a súperom povolilo len 2 strely do priestoru brány, aj to obe strely vyslali v úvodnom zápase Rumuni. Aj keď Francúzom pred ME vypadlo množstvo defenzívnych hráčov (Varane, Sakho, Mathieu), dokázali ich zatiaľ zastúpiť Rami s Koscielnym. 

Írsko inkasovalo už 4krát a s pasívnym skóre 2:4 postúpilo na poslednú chvíľu do osemfinále. Súperom povolilo na bránu Randolpha vyslať 8 striel. Ale pozor z toho 7 vystrelilo Belgicko.

Aj v konfrontácii defenzívnej stability majú navrch Francúzi.

 

5. Záložná rada

Aj tu majú jasne navrch Francúzi, hoci záložná rada ešte nepredviedla to najlepšie čo dokáže. Líder tímu Paul Pogba sa pomaly dostáva do formy, čo potvrdil posledný súboj v základnej skupine proti Švajčiarsku. Vo veľmi dobrom svetle sa v skupine predviedol defenzívny štít Kanté a spoľahlivo hrá aj Blaise Matuidi.

Írsko sa na turnaji poriadne nadrelo na 2 góly. Záloha je až na Whelana stále mladá a Hendrick s McCarthym získavajú na turnaji obrovské skúsenosti. Vybuchli síce v zápase s Belgickom, ale proti Švédom a Talianom pracovali spoľahlivo. Lenže dnes ich čaká najťažšia prekážka v podobe ofenzívy Les Bleus.

Aj držanie lopty hovorí v prospech Les Bleus. Okrem zápasu so Švajčiarskom mali v tomto smere prevahu. Írsko ťahalo vždy veľmi tesne za kratší koniec v držaní lopty. Číslo Írska sa pohybuje neustále okolo 46%, čo zase nie je príliš veľká prevaha súperov.

Francúzsko získava bod vďaka skúsenostiam a väčšej ofenzívnej sile zálohy.

 

6. Útok

Aj tu jasne prevyšuje kvalita Francúzov. Olivier Giroud, Dimitri Payet a Antoine Griezmann sa postarali o všetky 4 góly Les Bleus. Na strane Írov vsietil jeden z dvoch gólov na turnaji Wes Hoolahan. Útočné trio Francúzov je veľmi kreatívne, pohyblivé a neustále vytvára presing na súperovu obranu. V tomto Íri za svojim súperom výrazne zaostávajú.

Aj čísla hovoria v prospech Francúzov. Sú oveľa aktívnejší v streľbe. Doteraz vyslali na bránu súperov 11 striel a zaznamenali celkovo 48 streleckých pokusov. Írsko ohrozilo bránu súpera 10 strelami na bránu a celkovo 32 streleckými pokusmi.

Francúzsky útok získava bod.

 

7. Štandardné situácie

Francúzi nedokázali na turnaji skórovať ani z jednej štandardnej situácie, podobne sú na tom aj Íri. V minulosti to bola veľmi silná zbraň Írov, ale na EURE sa trápia pri realizácii rohových či priamych kopov. Veľký potenciál na strane Francúzska má výborný exekútor priamych kopov Dimitri Payet, ale zatiaľ sa k svojej parádnej disciplíne nedostal príliš často.

Aj keď majú oba tímy potenciál skórovať po štandardných situáciách, zatiaľ zaostávajú za očakávaním. Preto neudeľujeme bod žiadnemu tímu.

 

8. Tréneri

Trénerský súboj Deschamps vs. O´Neill je vyrovnaný. O niečo skúsenejší je Martin O´Neill, aj keď aj Deschamps už má za sebou významné trénerské úspechy (napr. finále Ligy Majstrov z AS Monaco). Budeme teda hodnotiť ich prácu na turnaji. Tu sa nám jednoznačne páči práca O´Neilla. Po vysokej prehre s Belgickom 0:3, dokázala "Boys in green" namotivovať na zápas proti silnému Taliansku natoľko, že vyhrali. Iba málokto si dokáže predstaviť situáciu v akej sa Íri po debakli od Belgicka ocitli. Psychicky boli určite na dne. O to väčšiu váhu má výkon s Talianskom. Tréner Martin O´Neill tu zohral kľúčovú rolu.

Deschamps zatiaľ nepredviedol na turnaji nič geniálne. Mal problémy s vytvorením zostavy. Niektorých hráčov dokonca vylúčil z tímu (Benzema, Valbuena), ale zatiaľ mu tieto ťahy vyšli. Prekvapujúce bolo aj nezaradenie Pogbu a Griezmanna od začiatku zápasu s Albánskom. Až ich zaradením v 2.polčase sa Francúzi vytrápili k výhre 2:0.

Za trénerskú prácu na turnaji udeľujeme bod Martinovi O´Neillovi.

 

Konečné skóre: Francúzsko vs. Írsko 6:1

V 4.osemfinálovom zápase uvidíme jednu z najjasnejších záležitostí play-off. Francúzi sú top favorit turnaja. Až na trénera sú vo všetkých bodoch lepším tímom a zápas dovedú do víťazného konca. Dôležité bude ako Íri zvládnu 1.polčas. Ak udržia remízový stav budú sa Francúzi trápiť. Ak nie, zvíťazia Francúzi rozdielom 2-3 gólov. Jasným štvrťfinalistom bude po tomto zápase Francúzsko.

Pin It