Od sezóny 2011/2012 začíname s novou rubrikou pod názvom Album mladých. Budeme vám v nej prinášať rozhovory s mladými nádejnými futbalistami z mládežníckych súťaží na Strednom Slovensku. Ako prvého sme požiadali o rozhovor nádejného kanoniera zo Šalkovej Maroša Zimnikovala, ktorý po výbornej jarnej časti, kedy nakukol aj do A-tímu Šalkovej a vsietil v ňom 5 gólov, skúsil v letnej prestávke šťastie v Podlaviciach, kde sa nakoniec dohodol na polročnom hosťovaní. Motivácia zahrať si v 1.dorasteneckej lige bola veľká a Zimovi sa splnil sen minulú sobotu, kedy nastúpil na zápas v Košiciach a aj on svojim výkonom výrazne pomohol k prvému bodu ligového nováčika po remíze 0:0. Rozhovor sme robili minulý štvrtok, teda ešte pred zápasom v Košiciach. 

 

 

Profil Maroša Zimnikovala 

dátum narodenia: 30.9.1993

výška: 180 cm

váha: 70 kg

prezývka: Zimo

post: útočník

kluby v doraste: 2008 - 2011 - FK Šalková (4.liga)

                         od 2011 - Jupie Podlavice (1.liga)

Práve skončená sezóna 2010/2011 v tíme Šalkovej bola horšia než minulá, prečo?

Tak hlavne jesenná časť bola ťažká, bolo tam viacero zranení v tíme a jeden zápas na jeseň proti Hliníku sme dokonca museli hrať s 9 hráčmi. Bolo to náročné, nemohol som chalanom pomôcť, ale určite sme mali na viac ako na to 9. miesto po jeseni...v zime sme na sebe zapracovali, postupne sme sa uzdravili všetci a bolo to ako predminulú sezónu, hrali sme jeden za druhého, a dokázali sme to vytiahnuť dosť vysoko...aj keď sa dalo možno ešte aj vyššie.

Na jar už bola Šalková štvrtý najlepší tím a výrazne si im pomohol strelecky, v ktorom zápase sa to pre teba zlomilo k lepšiemu?

Tak psychicky to bol určite zápas v Brusne, ktorý bol jeden z najlepších v sezóne, či už môj alebo aj celého tímu...a strelecky asi potom zápas v Hliníku.

Zlepšené výkony v doraste a strelecké prebudenie ti pomohli nakuknúť na jar aj do áčka Šalkovej, spomenieš si na svoj prvý zápas?

No aj to...ale aj situácia v áčku, keďže tréner defacto nemal koho postaviť do útoku. Premiéra bola v Pliešovicach, kde sme prakticky museli vyhrať ak sme sa chceli zachrániť.

A ako to dopadlo? 

Vyhrali sme 1:0. A práve v tom prvom zápase sa mi podarilo aj skórovať...hlavou.

Takže pamätný zápas...a koľko gólov si ešte potom dal za mužov ?

Potom ešte ďalšie 4góly a tri z toho boli v poslednom zápase proti postupujúcemu Badínu. 

A v čom vidíš najväčší rozdiel medzi dorasteneckými a mužskými zápasmi?Dá sa to porovnať?

Mužský futbal je viac vyspelý, neponáhľajú sa napádať hráčov niekde v 16ke, ale počkajú si ich na polke. V nasadení je to skoro rovnaké, stále je rozdiel v tom, že v mužských zápasoch treba viac rozmýšľať a hlavne si šetriť sily, lebo v šprinte sa celý zápas nedá vydržať.

Ktorý gól v tvojej futbalovej kariére považuješ zatiaľ za najdôležitejší?

Určite víťazný gól proti Veľkému Krtíšu na 3:2 v sezóne 2009/2010.

Po sezóne sa naskytla príležitosť vyskúšať si vyššiu súťaž. Ako si sa dostal k podlavickému dorastu?

Tak bolo to po kontakte od nášho vedúceho, ktorému sa chcem poďakovať, zavolal trénerovi do Podlavíc a potom ma už on kontaktoval. Všetko ostatné už bolo na mne či sa presadím. Zbehlo sa to všetko dosť rýchlo. Po jeseni, keby mi niekto povie, že o rok budem hrať 1.ligu, tak by som sa tomu len smial.

Aký je rozdiel v tréningoch v Podlaviciach a v Šalkovej?

Podľa toho ako sa to vezme. Tréningy sú pestré, vlastne na každom robíme niečo nové, nikdy sme nemali 2 také isté tréningy za sebou. Hlavne tréneri sú na o kúsok vyššej úrovni, ale nemusia sa zase starať o materiálne zabezpečenie, pomôcky na trénovanie. V tomto smere to majú ľahšie ako tréneri v nižších súťažiach.

Počet tréningov, je v tom rozdiel?  Aká je tam konkurencia v útoku?

Tak v počte určite, ale v záťaži nie je veľký rozdiel. Tak dbá sa hlavne na prácu s loptou, vytrvalosť je v tom započítaná. Keď sa tréner pýtal na posty, tak mi povedal, že nás je 8 útočníkov. Ale teraz nás ostalo tak okolo 4-5.

Koľko priestoru si dostal v prípravných zápasoch?

Dosť, vlastne som to ani nečakal, každý zápas som hral v základe a menej ako 60 minút som nehral.

Aké ste mali výsledky?

Tak na turnaji SNP sme s Duklou prehrali 0:1, potom sme prehrali s Ostravou 0:6 (tam som nehral), ten istý deň poobede sme vyhrali s Prešovom 2:1, a potom s Ružomberkom sme vyhrali 3:2, celkovo sme skončili na 5.mieste. V Priechode som nehral pre menšie zranenie, tam sme hrali 1:1, potom na Hrochoti sme prehrali 1:3, a v generálke sme vyhrali s Martinom 4:2.

Spomínal si, že vás bolo na začiatku prípravy 8 útočníkov v kádri. Prejavovala sa nejako rivalita na tréningoch?

Zo začiatku samozrejme. Veľa kamarátov nebolo, iba tých čo som poznal, ale bolo to hlavne keď sme hrali, každý sa chcel ukázať, ale tréneri hľadeli hlavne na zápasy a v tých musíme hrať ako tím. Bolo to aj o tom nájsť dobrú partiu. Nebolo to o robení naschválov...alebo nezmyselných zákernostiach.

Aká si povaha? Charakterovo, aký si typ hráča - nervózny alebo skôr kľuďas?

Všetko dokopy asi...nervozita ako kedy...v prvom zápase za mužov určite bola, ale to je hneď preč ako sa začne hrať. Vlastne na takýchto skúškach si treba veriť a makať, a tréneri si vás všimnú. Priznám sa, že som o dosť tvrdší na seba ako v Šalkovej. Tu som nebol spokojný ani s jedným zápasom a nakoniec som zostal, takže tak.

Dokonca sa povráva, že v Šalkovej si si pridával tréningové dávky, je to pravda?

Tak pokiaľ bolo voľno, tak som často doma nesedel. Nejaké tie vytrvalostné behy boli a snažil som sa, aby boli pravidelne.

Tvoja najbližšia budúcnosť je spätá s Podlavicami si tam na ročnom hosťovaní. Aké ciele máte pred sezónou ako tím?

Momentálne som len na polročnom hosťovaní, ale ak budem hrávať, tak určite budem chcieť zostať. O cieľoch sa ešte veľmi nehovorilo, ale určite nechceme byť fackovací panák.

Čiže záchrana?

V kútiku duše dúfam, že by sme mohli byť čierny kôň súťaže :). Záchrana to určite, myslím si, že máme na to. Uvidíme ako dopadne prvý zápas.

1.kolo v Košiciach sa blíži. Už sa naň sústredíte? 

Od včera už prebiehajú nejaké nácviky rozostavenia, štandardiek a podobných vecí. Už sa nevieme dočkať zápasu.

Príprava na zápas sa teda asi výrazne líši oproti 4.lige?

Tak nedá sa to momentálne porovnať, keďže je veľa nových hráčov, treba si niečo nacvičiť. Cez sezónu to už bude iné, keď si na seba zvykneme.

Kto vás čaká ako prvý súper doma?

Bude to Trenčín. Zápas sa hrá 13.augusta o 11:00 v Podlaviciach.

Kde si futbalovo začínal a v akom veku? Kto bol tvoj najlepší tréner?

Futbalovo v Savone, mal som 6 rokov a najlepší tréner asi prvý, Julo Žila.

Aký to je tréner? (momentálne Július Žila trénuje starších žiakov v MFK Banská Bystrica)

Prísny, a to bolo na ňom to najlepšie, aj keď sme všetci na neho nadávali, ale vedel čo robí. A vlastne on mi jedného času povedal, že budem dobrý futbalista. Proti Badínu ma videl hrať, tak som bol rád a poďakoval som mu.

Tak teda redakcia www.futbalshviezdickou.sk drží tvojmu novému tímu palce v Košiciach a počas celej sezóny, nech sa ti darí a zdravie slúži. Pokúsim sa prísť na zápas s Trenčínom a vďaka za rozhovor.

Ďakujem pekne 

 

M.Zimnikoval (dolný rad, prvý zprava) s bývalými spoluhráčmi zo Šalkovej

 

 

 

 

 

Pin It