Sústreďme sa na futbal

"Základnou úlohou lídrov, je zvýšiť sebavedomie ešte pred víťazstvom." (Rosabeth Moss Kanterová)

Uznávaný športový psychológ Bill Beswick zostavil na základe svojich bohatých praktických skúseností zo špičkových profesionálnych futbalových tímov - 7 kľúčových krokov, ktorými tréner na 100% zvýši sebavedomie svojich hráčov.

"Kvalitný progresívny tréner neustále hľadá odpovede na aktuálne futbalové otázky a keď ich nájde, kladie si ďalšie otázky."

Oblasť sebavedomia hráčov v kolektívnom športe je mimoriadne dôležitá. Len si predstavte, že máte v 11 člennom tíme väčšinu, ktorá už pred zápasom rezignuje a neverí vo víťazstvo svojho tímu. Svedčiť o tom môžu verbálne aj neverbálne prejavy hráčov. Ako bude asi vyzerať výkon tohto tímu na ihrisku, keď neverí vo vlastné sily?

 

Ak nie je problémom kondícia hráčov a technický rozdiel medzi tímami nie je veľmi výrazný, tak potom je problémom tímu určite sebavedomie. A tu zohráva významnú úlohu tréner tímu.

 

Všetko o budovaní sebadôvery u hráčov a tímov nájdete v knižnom bestselleri Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal

 

Keďže futbalový tréner je hlavným lídrom tímu, má na starosti množstvo pracovných úloh. Od plánovania, organizovania a vedenia tréningového procesu až po ľudský prístup, formujúci pozitívne prostredie na trénovanie. Všetko to vplýva pozitívne alebo negatívne na sebavedomie hráčov. Preto by tréneri mali nasledovať 7 kľúčových krokov, ktoré zaručene spravia z vášho mužstva sebavedomejší tím.

 

1. Buď expertom a vzorom - musíte byť nielen futbalovými, ale aj ľudskými odborníkmi a musíte byť pre hráčov príkladom.

 

2. Predaj svoj plán - Musíte mať svoju jasnú a jednoduchú predstavu, akú cestu máte s tímom pred sebou.

 

3. Pracuj tvrdo, ale nezabúdaj na zábavu - Musíte presvedčiť hráčov, že tvrdá práca na tréningu nie je obeť, ale investícia do osobného rozvoja hráčov a do víťazných zápasov. Nezabúdajte však na zábavu. Nič nedobije energiu lepšie ako humor.

 

4. Sústreď sa na potenciál - Buďte trénerom, ktorí vidí čo hráči dokážu a akí majú potenciál a ukážte to hráčom.

 

5. Všimni si a oceň dobrý výkon - Pri pochvale používajte sendvičovú techniku: pochvala - kritika - pochvala

 

6. So všetkými hráčmi jednaj s rešpektom

 

7. Všetko udržiavaj v perspektíve - Zaraď sa nielen k dobrým tréningovým, ale aj zápasovým trénerom. Kontroľuj svoje zápasové emócie a nenič sebavedomie hráčov. Priprav si reakciu na štyri hlavné výsledky hry:

a) dobrá hra, dobrý výsledok

b) dobrá hra, zlý výsledok

c) zlá hra, dobrý výsledok

d) zlá hra, zlý výsledok

 

"Úspech nie je navždy a prehra nie je osudná" (Don Shula - tréner amerického futbalu)

 

Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti a praktické príklady o 7 kľúčových krokoch na zvýšenie sebavedomia hráčov a tímov objednajte si knihu Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal za výbornú cenu len 20,90 €. Knihu si môžete objednať TU.

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Budovanie víťaznej mentality

Spanish Soccer School - Španielsky model útočenia 100 prihrávok

German Soccer School - Nemecký model rozcvičky - zabiehanie

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It