Miroslav Kéry

"Ja som s brankármi kamarát, riešime všetko čo sa dá riešiť - frajerky, ženy, šport, súkromie, škola, zranenia a to nie len tu v Rimavskej Sobote,  ale vždy v každom tíme.  Ale v tréningu neodpustím ani jedno cvičenie.  Dôraz kladiem hlavne na precíznosť, aby každé cvičenie bolo urobené čo najlepšie." (Miroslav Kéry)

I Love Goalkeeping vám tento týždeň prináša naozaj veľmi zaujímavý a podnetný rozhovor s trénerom brankárov MŠK Rimavská Sobota Miroslavom Kérym. Klub z Gemera pôsobí v tejto sezóne v Doxxbet lige, teda v druhej najvyššej súťaži na Slovensku. Miroslav Kéry nám v rozhovore prezradí ako sa mu spolupracuje s trénerom Vladimírom Goffom, ako prebiehala zimná príprava brankárov v klube, aká je jeho pracovná filozofia a dá nám tipy na cvičenia pre mladých brankárov. V rozhovore, ktorý pre vás pripravil Miloslav Péter sa dozviete oveľa viac.

 

I Love GoalkeepingPán tréner, ako ste sa dostali k pozícii trénera brankárov v Rimavskej Sobote?

Tak u mňa to vzniklo v podstate náhodne. Vždy som bol v mužstvách prvý tréner, či už v mládežníckych alebo seniorských, hoci som sa brankárom venoval vždy počas tréningového cyklu. Až po ponuke Vlada Rusnáka, keď si ma zobral za asistenta a trénera brankárov do prvoligovej Prievidze som zistil, že predsa len mám viac ku brankárom a zapáčilo sa mi to. V Rimavskej Sobote posledné roky nebol žiadny tréner brankárov, a hoci som mal ukončenú špecializáciu, trvalo dva roky pokiaľ sme našli spoločnú reč s vtedajším prezidentom Jozefom Pisárom a dohodli sme sa na spolupráci. Najskôr to bola len spolupráca s A mužstvom a po pol roku, keď som sa „osvedčil“ som dostal na starosť všetky vekové kategórie. Dnes je to spolu 15 brankárov.

 

Ako sa vám spolupracuje s hlavným trénerom pánom Goffom?

Spolupráca s Vladom Goffom je fajn. My sa totiž poznáme už z predchádzajúceho pôsobenia v Rimavskej Sobote, keď on bol hlavný tréner A tímu a ja tréner staršieho dorastu. Čo sa týka tréningového procesu, do brankárskej tematiky mi nezasahuje, ale určite sa rád o nej porozpráva. Konzultujeme spolu tréningový proces, debatujeme o možnostiach v klube a riešime hráčov z globálneho pohľadu. Dáva mi možnosti aj v tréningovom procese s mužstvom, a čo je zaujímavé, veľa sa pýta na nové cvičenia a tak ako sa učím ja od neho, on sa učí odo mňa. Máme obaja svojský humor, ale prácu trénerov berieme vážne za každých okolností.

 

Aké sú ambície vášho tímu v odvetnej časti sezóny 2015/2016?

O ambíciách je veľmi ťažké hovoriť, lebo mužstvo je v totálnej prestavbe a nie od základu, ale od suterénu. Z jesenného kádra zostali zatiaľ len štyria hráči základnej zostavy a z lavičky traja hráči. Takže je to veľmi ťažké aj pre trénera a celý realizačný tím. Mužstvo sa postupne dopĺňa, ale ja by som to povedal úplne jednoducho „je pred nami strašne veľa roboty a veľmi málo času.“ Ja si určite prajem, aby „čierny Peter“ nezostal v našich rukách, ale teraz to už nie je len na nás.

 

Miroslav KéryAko prebiehala zimná príprava brankárov v klube MŠK Rimavská Sobota?

Na túto otázku mi prináleží zložitá odpoveď. Najskôr sa do brankárskej prípravy zapojili brankári Prošovský a Beník.  Po krátkom čase Beník opustil mužstvo a asi sa dohodol s treťoligovou Novou Baňou. Je to škoda , lebo je to veľmi talentovaný brankár, ktorý toho už vo svojich 22 rokoch vie dosť. Je to technicky a kondične veľmi slušne vybavený brankár. A teda s  jedným brankárom je ťažké absolvovať špeciálne brankárske tréningy. Potom sme oslovili viacero brankárov ako napr. Urminského, Baláža, Perneckého, Holeca, ale zatiaľ sa nepodarilo s nikým dohodnúť na pôsobení v Rimavskej Sobote. Aj keď s jedným brankárom to máme ešte otvorené. Na skúšku prišiel Martin Brza z Moldavy, ktorý je zatiaľ síce ústne dohodnutý,  ale stať sa môže všeličo. Je u nás len druhý týždeň, tak zatiaľ s ním vlastne pracujem len v rámci všeobecného tréningu. Špeciálne sme ešte netrénovali. Myslím si, že aj z objektívnych príčin. Ale ak by som to mohol porovnať s minuloročnou zimnou prípravou, tak toto je len jedna desatina predchádzajúcej prípravy.

 

Ako ste budovali brankársku silu počas prípravného obdobia?

V prípravnom období  ide hlavne o viac druhov sily ako je výbušná sila, dynamická svalová vytrvalosť,  statická sila a absolútna sila. Je treba rozvíjať všetky druhy. Ja rád preferujem  výbušnú silu a to z dôvodu, že brankár musí byť rýchly, výbušný, agresívny a musí sa rýchlo a pohotovo rozhodovať. Brankári túto časť tréningu väčšinou nemajú radi. V minulej sezóne som bol s tréningovým procesom v rámci budovania sily spokojný tak na 95 %, teraz sa o spokojnosti hovoriť nedá. Dôvody sú jasné.

 

Rýchlosť neustále naberá na dôležitosti nielen u hráčov v poli, ale aj u brankárov. Aký je váš názor na rýchlosť?

Dnešný futbal je úplne iný ako ten z roku 1987. Je rýchly, dynamický možno aj niekedy pretaktizovaný, ale rýchlosť vo futbale je veľmi dôležitá. U brankárov rýchlosť? Rýchlosť reagovať na danú situáciu, rýchlosť založenia protiútoku, rýchlo vbehnúť súperovi do pokutového územia v posledných sekundách zápasu, rýchlo sa hodiť súperovi pod nohy. Dnes je rýchlosť spomínaná už v každej jednej činnosti brankára. Môj názor je že rýchleho, vysokého a spoľahlivého brankára chce mať dnes každé jedno mužstvo.

 

Koľko sa venujete počas tréningových jednotiek fyzickému aspektu?

Tréningový proces je závislý od prvého trénera. Ja sa  musím prispôsobiť jeho tréningovej jednotke, okrem špeciálnych brankárskych tréningov. Ale v každom tréningu sa snažíme, aby boli brankári zapojení aj do činnosti s hráčmi, či už v tzv. ukazovačkách, alebo v prípravných cvičeniach. Takže skoro každý deň v určitý čas.

 

Miroslav Kéry vedie brankársku tréningovú jednotkuAké sú typické aspekty metód Miroslava Kéryho? (Na čo ako tréner brankárov kladiete dôraz? Na ktorých dôležitých vlastnostiach s brankármi pracujete? Aké sú detaily vašej práce s brankármi?)

Ja som s brankármi kamarát, riešime všetko čo sa dá riešiť - frajerky, ženy, šport, súkromie, škola, zranenia a to nie len tu v Rimavskej Sobote,  ale vždy v každom tíme.  Ale v tréningu neodpustím ani jedno cvičenie.  Dôraz kladiem hlavne na precíznosť, aby každé cvičenie bolo urobené čo najlepšie. A keď už brankári nevládzu so zvyšujúcim sa počtom opakovaní, vtedy ich nabádam k tej najväčšej precíznosti. O tom by vám vedel porozprávať Igor Šemrinec, Petar Glintič, Lukyno Urminský alebo Erik Beník, ktorí prešli mojou zimnou prípravou. Mnohokrát na tréningu kričím, alebo hecujem, aby sa brankári dostali až tam, kam to chcem ja, aj keď to veľmi bolí.  Druhý dôraz kladiem na kondíciu. Každý brankár má veľmi ťažký tréning. Mnohí hráči by ho ani nezvládli, ale brankár musí byť pripravený aj po tejto náročnej stránke, lebo keď je dobre kondične pripravený, rastie s ním aj psychika a sebavedomie. To už mám odskúšané.

 

Budeme veľmi radi, ak nám predstavíte nejaké zaujímavé tréningové cvičenia určené pre mladých brankárov.

Úplne jednoduché veci s mladými brankármi, ktoré sú aj náročné, ale aj zábavné, sú keď si brankár ľahne na chrbát, pred sebou pevne v rukách drží loptu a na pokyn sa musí postaviť do brankárskeho postoja bez toho, aby si pomáhal rukami o zem. Potom urobíte to isté, len brankár si ľahne na brucho, za sebou na chrbte bude mať loptu a z tej polohy sa musí postaviť. Je to zábava, ale aj super cvičenie. Cvičení pre brankárov je nespočetné množstvo, ale ja sa pri malých brankároch snažím o získanie základov správneho chytania lopty – prsty, chytanie v stoji a páde a hlavne robíme veľa gymnastiky. A hlavne tam je veľa zábavy, aby neboli na tréningu pod veľkým tlakom.

 

Ďakujeme za podnetný rozhovor pre návštevníkov stránky www.futbalshviezdickou.sk a facebookovej stránky I Love Goalkeeping. Prajeme veľa úspechov.

 


Musíte tiež vidieť:

SAQ Program - Novinka - Reakčné cvičenie s opaskom a svetlom

Športová psychológia - Strata a oslabenie koncentrácie

German Football School - Futbal "Made in Germany" - 1.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It