Martin Krnáč

"Myslím, že v Slovane sa v poslednom období naštartoval nový proces a systém práce. Súčasťou tohto systému je aj práca s brankármi. V tomto smere bol výborný krok angažovanie Jana Muchu. Jano je nielen veľkým vzorom pre mladých brankárov, ale má aj bohaté skúsenosti zo zahraničia. Vďaka nim môže aj spolu s trénerom Hrnčiarikom pomôcť nastaviť určitý systém práce s brankármi." (Martin Krnáč)

Miloslav Péter z I Love Goalkeeping vyspovedal v tomto týždni novú brankársku oporu MFK Skalica - Martina Krnáča. Martin nám v rozhovore prezradí zaujímavosti nielen z jeho nového klubu, ale zaspomína si aj na nedávne pôsobenie v Slovane, prezradí ako sa mu spolupracovalo s Jánom Muchom a odpovie po prvýkrát aj na otázky fanúšikov. V článku sa však od Martina Krnáča dozviete ešte oveľa viac. 

 

I Love GoalkeepingAko a čo rozhodlo o tom, že budeš na jar pôsobiť u nováčika zo Skalice? Mal si aj iné ponuky?

Už v decembri po skončení jesennej časti ma kontaktoval pán tréner Horný aj tréner brankárov Sedláček, ale nakoľko som mal stále platnú zmluvu v Slovane Bratislava, nemohol som zaujať definitívne stanovisko. Keď aj kluby našli spoločnú reč a odobrili možnosť hosťovania, prijal som túto možnosť. Čo sa týka iných ponúk, žiadnymi som sa nezaoberal, práve vzhľadom k tomu, že som mal platnú zmluvu v Slovane Bratislava.

 

Čo hovoríš resp. ako vnímaš svojich kolegov brankárov v Skalici (Brédu a Fišana)? Ako sa ti s nimi spolupracuje? Vychádzate spolu dobre aj vo voľnom čase alebo sa vnímate ako kolegovia, ktorí súperia o post jednotky v tíme?

Už keď som prichádzal do Skalice, som sa poznal s Andrejom Fišanom, s ktorým sme spolu pôsobili v Senici. S Milom Brédom a Rudom Bartalom, ktorý je ešte v dorasteneckom tíme som sa spoznal a ihneď skamarátil po príchode do Skalice. A prvý mesiac s nami trénoval aj Peťo Lupač, ktorý na konci januára svoje pôsobenie v Skalici ukončil. Myslím, že všetci chalani sú nesmierne pracovití a majú kvalitu. Spolu tvoríme dobrú brankársku partiu, ktorá si navzájom praje, ale na druhej strane, vytvárame aj konkurenciu. Neraz sa na tréningoch v dobrom aj hecujeme a každý sa snaží neustále zlepšovať. Nemáme problém spolu vychádzať a stretávať sa nielen v kabíne, ale aj mimo ihriska.

 

Martin Krnáč V jesennej časti si pôsobil v Slovane Bratislava ako druhý brankár, kde si kryl chrbát Jánovi Muchovi. Cítil si výraznú konkurenciu v osobe Jána Muchu?

Povedal by som skôr, že ja som sa snažil vytvárať dobré konkurenčné prostredie Janovi Muchovi a byť vždy pripravený zaskočiť v prípade potreby. Pri Janovi to bola pre mňa výborná škola, od brankára ako je on sa dá toho veľa naučiť a aj ja som sa snažil od neho čo najviac pochytiť. Teraz sa to snažím zúročiť, keď dostávam viac šancí chytať v Skalici. Myslím, že aj v Slovane sme boli výborná brankárska partia na čele s trénerom Hrnčiarikom aj s mladým Dominikom Greifom.

 

Čo hovoríš na tréningový proces a „zaberačku“ pod trénerom brankárov Pavlom Hrnčiarikom v Slovane Bratislava? Na čo najviac kládol dôraz v tréningovom procese resp. čo mu ste sa najviac venovali v brankárskych tréningových jednotkách?

Keď som prišiel do Slovana minulú zimu, tak som s trénerom Hrnčiarikom absolvoval náročné sústredenie v Čechách, ktoré bolo zamerané najmä na silovú prípravu. Musím povedať, že to bola veľmi náročná príprava, ktorá mi dala zabrať. Postupom času sme viac prechádzali aj do špecifických vecí, v ktorých tréner Hrnčiarik dáva dôraz na techniku chytania a riešenie rôznych situácií. Napríklad situáciám 1 na 1 sme venovali dosť času, ale aj práci nohou, či centrovaným loptám. Teda situáciám, ktoré sa najviac vyskytujú v zápasoch.

 

Myslíš si, že v súčasnej dobe má Slovan Bratislava kvalitnú brankársku základňu? O Slovane je známe, že často brankárov kupoval. Dnes sa však opiera aj o svojich odchovancov napr. v podobe mladého Dominika Greifa. Dokáže Slovan vychovať kvalitných brankárov, ktorí sa budú vedieť presadiť v prvom mužstve?

Myslím, že v Slovane sa v poslednom období naštartoval nový proces a systém práce. Súčasťou tohto systému je aj práca s brankármi. V tomto smere bol výborný krok angažovanie Jana Muchu. Jano je nielen veľkým vzorom pre mladých brankárov, ale má aj bohaté skúsenosti zo zahraničia. Vďaka nim môže aj spolu s trénerom Hrnčiarikom pomôcť nastaviť určitý systém práce s brankármi. Pevne verím, že tak ako sa do A mužstva Slovana prepracoval mladý Domino Greif, sa v budúcnosti dočkáme ďalších mladých talentovaných brankárov v A tíme Slovana. Na jeseň s nami trénoval dorastenec Frederik Valach, ktorý je tiež mládežnícky reprezentant, dokonca kapitán v reprezentácii do 17 rokov. Ďalej nesmieme zabudnúť na stále mladého brankára Milana Valášika, ktorý je tiež odchovancom klubu.

 

Vieš nám prezradiť a načrtnúť svoju individuálnu prípravu pred začiatkom zimnej prípravy?

Individuálna príprava pred začiatkom sezóny je neodmysliteľnou súčasťou práce každého športovca a tak je to aj v mojom prípade. V tejto príprave nesmie chýbať posilňovňa, ktorá tvorí základ prípravy v tomto období. No a potom sú to iné doplnkové športy, ktorými sa udržiavam v kondícii, ako napríklad v letnom období volejbal, plávanie alebo v zime napríklad squash, stolný tenis alebo si veľmi rád chodievam zahrať futbal do telocvične. Ale s tým, že nechytám, ale hrám v poli ako hráč.

 

Martin Krnáč v akciiPrezraď nám svoje silné a slabé stránky resp. v čom musíš ešte pridať a zlepšiť sa?

Som človek, ktorý nerád hodnotí sám seba, resp. sám seba ani nehodnotím. Čo sa týka zlepšovania sa, tak na to je priestor v každej oblasti a základom každého športu je chcieť sa neustále zlepšovať, bez ohľadu na to koľko má v tomto prípade brankár rokov alebo na akej úrovni pôsobí. A tak to vnímam aj ja a teda mojím cieľom je neustále sa zlepšovať v každej oblasti. Čo sa týka tých dobrých stránok, to nechám radšej na hodnotenie trénerov, ktorí ma trénujú alebo trénovali.

 

Ako sa ti spolupracuje s trénerom brankárov Martinom Sedláčekom? Vieš porovnať jeho tréningový proces s tréningovým procesom Pavla Hrnčiarika resp. Miroslava Semana z MŠK Žilina, kde si tiež istú dobu pôsobil? V čom sa líši?

S trénerom Sedláčkom sa poznáme ešte z pôsobenia v Interi Bratislava, takže spolupráca je naozaj výborná. On ma pozná od mladého chlapca. Vie akým vývojom som prešiel a dobre pozná na čom musím najviac pracovať a podobne. Čo sa týka Mira Semana tak to je tréner, s ktorým som v mužskom futbale spolupracoval najdlhšie a bolo to krásne obdobie. Veľmi veľa som sa pri ňom naučil, či už na ihrisku alebo aj ľudsky. Táto spolupráca bola vyšperkovaná aj peknými úspechmi, na ktorých má on veľkú zásluhu. Nie náhodou je Žilina liahňou výborných brankárov a Miro Seman je dnes zaslúžene reprezentačným trénerom brankárov. S Palom Hrnčiarikom sa poznáme od vysokej školy FTVŠ, kde sme spolu študovali a už v tom čase Palo získaval vedomosti a skúsenosti, čo sa týka brankárskeho tréningu. Dovolím si tvrdiť, že Palo je už dnes výborným odobrníkom v oblasti brankárskeho tréningu a nie náhodou sa stal v tak mladom veku trénerom brankárov v ligovom mužstve Slovana Bratislava. Treba povedať, že práca všetkých troch trénerov sa líši len v detailoch. Každý kladie trochu väčší dôraz na niečo iné, ale musím povedať, že v tejto oblasti som mal a stále mám šťastie na výborných trénerov brankárov.

 

Máme za sebou tri jarné kolá, ako zatiaľ hodnotíš svoje pôsobenie v MFK Skalica?

Dnes sú to presne dva mesiace, čo som prišiel prvýkrát na tréning v Skalici a moje pocity sú dobré. Schválne hovorím, že dobré, pretože k výborným mi chýba pár bodov zo zápasov v Dunajskej Strede a s Trenčínom. Ale na druhej strane verím, že už v najbližšom kole, kolách nadviažeme na úspešný štart zo zápasu so Žilinou. Dúfam, že s pribúdajúcimi bodmi sa aj moje pocity zmenia z dobrých na výborné.

 

Martin KrnáčKto sa podľa teba stane víťazom Fortuna ligy resp. kto súťaž opustí?

Samozrejme verím, že víťazom Fortuna ligy sa stane Slovan Bratislava. Čo sa týka zostupujúceho, tak to predpovedať nebudem, ale mojim cieľom je, aby to nebola Skalica.

 

 

Má aj Martin Krnáč brankársky vzor?

Ako odchovanec Interu Bratislava som vyrastal v čase, keď tam chytával Miro Hýll. Miro bol v čase, keď chytával mojim veľkým vzorom. Som veľmi hrdý a šťastný, že sa z nás stali výborní kamaráti a tak ako som ho ja vtedy obdivoval ako brankára, on dnes sleduje ako sa mi darí a snaží sa mi, čo sa týka brankárskych vecí, poradiť. Zo zahraničných brankárov som obdivoval Petra Schmeichela v časoch je pôsobenia v Manchestri United.

 

OTÁZKY OD FANÚŠIKOV

 

Martin Krnáč v drese MŠK ŽilinaErik Jozaf: Ahoj Martin, akú značku rukavíc momentálne používaš? Po koľkých zápasoch meníš rukavice?

V súčasnosti chytávam v rukaviciach značky Regio a jeden pár mi vydrží asi 4-5 zápasov.

 

Kristián Kopecsný: Ahoj, ako si predstavuješ ďalej svoju futbalovú kariéru? Čo tak zahraničný angažmán? Máš obľúbenú krajinu, kde by si chcel pôsobiť?

Ako som už spomínal, mojím prvoradým cieľom je neustále sa zlepšovať, k čomu potrebujem byť hlavne zdravý. Mojim momentálnym cieľom je pomôcť čo najviac Skalici, na čo sa absolútne sústredím a nad ďalšou budúcnosťou zatiaľ nerozmýšľam. Samozrejme každý futbalista by si rád vyskúšal aj zahraničný angažmán. Jedna vec sú však obľúbené krajiny ako Anglicko, Nemecko alebo Španielsko a druhá reálne možnosti. Takže ak by sa mi v budúcnosti naskytla možnosť vyskúšať si napríklad Českú, Poľskú, Rakúskú alebo aj Grécku ligu, bolo by to fajn.

 

Ďakujeme za rozhovor pre návštevníkov stránky www.futbalshviezdickou.sk a facebookovej stránky I Love Goalkeeping.  Prajeme veľa úspechov.

 

foto: archív Martina Krnáča

 

Musíte tiež vidieť:

SAQ Program

Športová psychológia - Kniha - Sústreďme sa na futbal

Dutch Football School - Holandská vízia futbalu - 1.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It