England U17

V novej rubrike pod názvom Slovenský futbal sa budeme zaoberať úspechmi aj neúspechmi, pozitívami aj negatívami, problémami a možnosťami ich zlepšenia v Slovenskom futbale.

Dnes zameriame svoju pozornosť na reprezentačnú kategóriu U17.

V aktuálnom 5 ročnom rankingu zostavenom na základe výsledkov z rokov 2010 – 2014 sa nachádza 54 európskych štátov. Jasným lídrom sú Holanďania, na 2.mieste sú aktuálni majstri Európy Angličania a 3.miesto patrí Nemecku. O výbornej a kvalitnej práci s mládežou v Česku svedčí celkové 7.miesto. Prekvapujúco nízko sú napríklad Taliani na 11.mieste, ale toto umiestnenie len symbolizuje celkový úpadok futbalu v Taliansku vrátane mládežníckeho futbalu. Náš tím Slovensko otvára až 2.polovicu rankingu a 28.miesto nie je príliš lichotivým výsledkom. Z futbalovo vyspelých krajín sú na tom horšie už len Bosna a Hercegovina, Bulharsko a Slovinsko. Okrem futbalových gigantov sú pred nami napríklad aj Island, Írsko, Maďarsko, Rakúsko, dosť výrazne Škótsko, Gruzínsko či Poľsko. Čo tento výsledok znamená a je reálnym odrazom v porovnaní s európskou konkurenciou?

Kompletný aktuálny ranking európskych tímov U17 nájdete TU

Holland U17V kategóriách U17 a U19 je veľmi náročný postupový kľúč. Najprv nasleduje vždy na jeseň 1.fáza kvalifikácie (Qualifying  round). Tam sú tímy rozdelené do skupín po 4 tímy, hrá sa systémom každý s každým a do ďalšej fázy postupujú najlepšie 2 tímy. Na jar nasleduje 2.fáza kvalifikácie (Elite round). Postupujúce tímy z 1.fázy sú rozdelené do skupín opäť po 4 tímy a na záverečný turnaj ME postúpia už iba víťazi skupín. Na finálovom turnaji hrá 7 najlepších tímov + organizátor.  

Pozrime sa detailnejšie na výsledky Slovenska za posledných 5 rokov. V roku 2010 sa Slovensko dostalo do Elite round. V 1.časti kvalifikácie v Maďarsku si zverenci trénera Štefaňáka poradili s Luxemburskom 2:0, Albánskom 3:0 a prehrali s Maďarskom 0:1. Elite round sa odohralo v Anglicku. Najprv sme zdolali Maltu 2:0, ale potom prišli prehry so Švédskom a Anglickom zhodne 0:2.

V roku 2011 sme hrali kvalifikačné kolo opäť v Maďarsku. Zdolali sme Faerské Ostrovy 3:0, Andorru 5:0 a remizovali s Maďarskom 1:1. V elitnej fáze nás vyžrebovali do náročnej skupiny v Taliansku, kde sme postupne prehrali s Českom 0:1, so Škótskom 0:2 a remizovali s domácim Talianskom 1:1.

Rok 2012 bol mimoriadne neúspešný. Naša U17 pod vedením trénera Pecka zlyhala už v 1.fáze kvalifikácie. V Estónsku prehrala šokujúco s Albánskom 1:2, potom sa revanšovala výhrou 5:0 nad Estónskom, ale na topfavorita skupiny Nemecko nestačila a po prehre 0:2 sme sa s kvalifikáciou rozlúčili veľmi rýchlo.

Germany U17Rok 2013 bol naopak najúspešnejším rokom. Vďaka diplomatickej práci sme sa stali usporiadateľmi záverečného turnaja a vyhli sme sa tak náročnej kvalifikácii. Tím opäť vedený Ladislavom Peckom sa mohol v pokoji pripravovať na domáci šampionát, kde nás nakoniec v základnej skupine čakali Rakúsko, Švajčiarsko a Švédsko. V máji 2013 sme turnaj odštartovali výborne výhrou 1:0 nad Rakúskom, nasledovali dve remízy 2:2 so Švajčiarskom a 0:0 so Švédskom, ktoré nám zaručili výhru v skupine, postup do semifinále a postup na MS U17 v SAE. V semifinále sme nestačili na Taliansko 0:2, ale zisk bronzu je najväčším úspechom Slovenska U17 v celej histórii.

Vďaka bronzu z roku 2013 sme vstupovali do kvalifikácie na ME 2014 s veľkými nádejami, ale realita nám ukázala aký je skutočný obraz. Čakala nás skupina v Rusku, teda na pôde obhajcu titulu ME. Na úvod sme prehrali práve s Ruskom 1:2, potom sme vôbec nezvládli kľúčový duel turnaja s Islandom a po prehre 2:4 sme stratili šancu na postup. Záverečná výhra 4:2 nad Azerbajdžanom už nič nezmenila na fakte, že sme za posledných 5 rokov vypadli hneď v 1.fáze kvalifikácie už po 3krát. Tím opäť viedol Ladislav Pecko.

Naše prvé hodnotenie reprezentácie do 17 rokov zakončíme zamyslením sa nad možnými príčinami častých neúspechov v kvalifikáciách. Povinnosťou by určite mala byť každoročná účasť v elite round (2.fáza kvalifikácie), ale z posledných 5 rokov sme sa tam dostali len dvakrát a raz ako organizátor turnaja sme postupovali automaticky. Určite mnohých napadnú príčiny ako tréner, spravodlivý výber hráčov, optimálna športová forma v čase kvalifikácie či technická kvalita hráčov. V pravidelnom seriály o mládežníckych reprezentáciách si postupne rozoberieme všetky spomenuté problémy a obzvlášť detailnejšie sa pozrieme na celkový systém profesionálneho aj amatérskeho mládežníckeho futbalu na Slovensku. Už o týždeň sa môžete tešiť na ranking európskych tímov U19 a hodnotenie postavenia Slovenska v tejto vekovej kategórii.

Kompletný aktuálny ranking európskych tímov U17 nájdete TU

 

Mohlo by vás zaujímať:

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 2.časť

Projekt EPPP - Výkonnostný plán elitného hráča

Borussia Monchengladbach - Presing a rýchle prepnutie - praktické cvičenia

 

SAQ Futbal

Sústreďme sa na futbal

Pin It