Germany U19

Pred týždňom sme zamerali svoju pozornosť na rebríček európskych mládežníckych reprezentácií v kategórii U17. Dnes zverejníme ranking v kategórii U19.

Iba pripomíname, že v aktuálnom 5 ročnom rankingu zostavenom na základe výsledkov z rokov 2010 – 2014 sa nachádza 54 európskych štátov. Lídrom sú Španieli (šampióni z rokov 2011 a 2012), na 2.mieste sú aktuálni vicemajstri Európy Portugalci a 3.miesto patrí trochu nečakane, ale zaslúžene Srbsku (šampiónom z roku 2013). Aktuálni majstri Európy Nemci poskočili na 6.miesto. Svoj vysoký kredit a kvalitnú prácu s mládežou opäť potvrdzujú aj Česi celkovým 10.miestom. Naopak úpadok Talianov avizovaný už v U17 je v U19 ešte výraznejší, lebo sú až na 16.mieste a neprebojovali sa na záverečný turnaj ME už 4 roky v rade. A ako vyzerá náš tím? Slovensko je momentálne na 23.mieste čo je o 5.priečok lepší výsledok ako v kategórii U17. Napriek tomu je čo zlepšovať, keďže v posledných 3 rokoch sme až dvakrát vypadli hneď v 1.kvalifikačnom kole. Máme sa čo učiť nielen od veľkých futbalových krajín, ale aj od krajín rozlohou a počtom obyvateľov nám podobným – Chorvátsko, Írsko, Rakúsko, Gruzínsko či Švajčiarsko.

Kompletný aktuálny ranking európskych tímov U17 nájdete TU

V kategóriách U17 a U19 je veľmi náročný postupový kľúč. Najprv nasleduje vždy na jeseň 1.fáza kvalifikácie (Qualifying  round). Tam sú tímy rozdelené do skupín po 4 tímy, hrá sa systémom každý s každým a do ďalšej fázy postupujú najlepšie 2 tímy. Na jar nasleduje 2.fáza kvalifikácie (Elite round). Postupujúce tímy z 1.fázy sú rozdelené do skupín opäť po 4 tímy a na záverečný turnaj ME postúpia už iba víťazi skupín. Na finálovom turnaji hrá 7 najlepších tímov + organizátor.  

Spain U19

Opäť si rozoberieme detailnejšie výsledky Slovenska U19 za posledných 5 rokov. Pozrime sa detailnejšie na výsledky Slovenska za posledných 5 rokov. V roku 2010 sa Slovensko dostalo do Elite round. V 1.časti kvalifikácie v Slovinsku si naši hráči poradili s domácim výberom 1:0, Fínskom 4:0 a prehrali s Anglickom 1:3. Elite round sa odohralo v Holandsku. Vo veľmi náročnej skupine sme podali kvalitné výkony o čom svedčia nasledovné výsledky: Holandsko 0:0, Nemecko 2:1 a o postup sme prišli až záverečnou prehrou s Poľskom 0:1.

V roku 2011 sme hrali kvalifikačné kolo opäť v Slovinsku. Zdolali sme Maltu 4:0, Slovinsko 1:0 a prehrali s Holandskom 0:2. V elitnej fáze sme dávali nášmu tímu veľké nádeje na postup, keďže sme Elite Round poriadali doma, ale hneď na úvod sme nestačili na Grécko 1:2, do hry o postup nás vrátila vysoká výhra 5:0 nad Bieloruskom, ale definitívne sme vypadli po prehre 0:2 s Francúzskom. Napriek tomu sa základný cieľ postup do Elite Round splnil aj druhý rok po sebe.

 Rok 2012 bol podobne ako v kategórii U17 mimoriadne neúspešný. Naša U19 sa zúčastnila 1.fázy kvalifikácie v Jerevane, kde sme na úvod nestačili na domáce Arménsko 1:2, síce sme zdolali trpaslíka Andorru 1:0 a remizovali s Gréckom 1:1, ale na postup to nestačilo.

V roku 2013 sme boli opäť blízko k vysnívanému postupu na záverečný turnaj, ale poďme pekne po poriadku. V 1.fáze kvalifikácie sme cestovali do Sarajeva, kde nás čakali silné tímy Bosny a Nórska + nevyspytateľný Kazachstan. Outsidera skupiny sme zdolali v úvode 5:0, nasledoval debakel 0:4 od Bosny, ale záverečná výhra 2:1 nad Nórskom gólom Marcina z nadstaveného času nás posunula ďalej. Elite Round v Srbsku bola taktiež mimoriadne dramatická. Najprv vysoká prehra 0:4 od Srbska, následne smolná remíza 2:2 s Írskom a záverečná výhra 2:0 nad Švajčiarskom. Nakoniec z toho bolo nepostupové 3.miesto, kvôli nepriaznivému skóre. Postupujúci Srbi sa neskôr stali Majstrom Európy.

Portugal U19

Posledný rok 2014 bol najväčším sklamaním. Išlo o najhorší výsledok Slovenska U19 za posledných 5 rokov. V Bulharsku sme nestačili na domáci tím 1:2, s Albánskom sme remizovali 1:1 a s Gréckom 3:3, pritom v 75´min. sme viedli 3:1 a na postup nám stačila akákoľvek výhra. Jediným strelcom nášho tímu na turnaji bol Trenčan Bero. Vypadnutie bolo veľkým sklamaním. V posledných 2 rokoch viedol náš výber tréner Milan Malatinský.

Ako sme už spomínali, v ďalších častiach nášho seriálu o slovenskom futbale sa budeme zaoberať problémami a príčinami úspechov aj neúspechov mládežníckych reprezentácií. Obzvlášť detailnejšie sa pozrieme na celkový systém profesionálneho aj amatérskeho mládežníckeho futbalu na Slovensku. Už o týždeň sa bližšie pozrieme aj na naše ženské mládežnícke reprezentácie - konkrétne na kategóriu U17.

Mohlo by vás zaujímať:

Holandská vízia futbalu - 1.časť

Futbal "Made in Germany" - 1.časť

Anglický futbal - prichádza zmena?

 

 

Pin It