Slovan Bratislava

Najväčším problémom Slovana bolo zápasové zaťaženie nedeľa – štvrtok. Áno poviete si, veď trénujú stále, musia byť na to zvyknutí, v tom problém nemôže byť. Ale odpoveď je áno je to problém.

Slovan Bratislava vytvoril v Európskej lige antirekord, keď prehral všetkých 6 zápasov pri katastrofálnom skóre 1:20. Zúfalé výkony hráčov, viac ako nedôstojný domáci štadión (ktorý vlastne Slovanu historicky ani nepatrí), oprávnená nespokojnosť fanúšikov a hanba minimálne na 10 rokov. Pritom Slovan kedysi niečo vo futbalovej Európe znamenal.

Triumf v Pohári víťazov pohárov zo sezóny 1968/1969 vo finále proti FC Barcelona hovorí jasnou rečou. Slovan je aj najúspešnejším slovenským tímom v histórii československého a slovenského futbalu. Ale to čo sa v klube deje od rozdelenia republík nemá nič spoločné so zdravým rozumom. Futbalová politika Slovanu je katastrofálna, respektíve žiadna neexistuje. Súperenie s priemernými európskymi tímami ukázalo pravú tvár Bratislavského klubu. V Slovane v súčasnosti nefunguje absolútne nič.

Rozoberieme si podľa mňa 4 hlavné príčiny dlhoročného prešľapovania Slovana na jednom mieste. Zároveň sa však pokúsim podať aj riešenia na zlepšenie stavu. Viem, že nie každý bude so mnou súhlasiť. Nie som fanúšikom. Cieľom článku má byť snaha o odhalenie príčin jesenného zlyhania a o to, aká je možná náprava. Článok splní učeľ aj vtedy, keď rozvíri diskusiu ako zlepšiť pohasnutú futbalovú značku Slovan.

 

Majster na cudzom ihrisku

Slovan Bratislava síce v posledných rokoch vládne futbalu na Slovensku z hľadiska titulov, ale absolútne nedokáže túto dominanciu ukázať aj v Európe. Každý zdravý a dobre fungujúci klub má moderný futbalový stánok, ktorý spĺňa európske kritériá. To je základ, aby mohol klub napredovať, aby prilákal divákov. Slovenský divák si zaslúži rovnaký štandard ako v iných krajinách EU. Slovan Bratislava takýto štandard nedokáže ponúknuť. Navyše štadión mu ani nepatrí, keďže jeho história je spojená s klubom Inter Bratislava. Viac sa o štadióne ani netreba vyjadrovať. Tento fakt potvrdzuje dôkaz. Posmešné viideo švajčiarskej televízie, ktorá pricestovala do Bratislavy na zápas Európskej ligy Slovan Bratislava – Young Boys Bern.

{youtube}hjjfpU0ZHUU{/youtube}

Majitelia Slovana by boli najradšej keby sa štadión postavil za štátne peniaze, podobne ako je to v prípade hokejového Slovana a potom by na ňom mohli robiť svoj biznis.

 

Nestačia len peniaze treba mať aj strategický plán a schopných ľudí

Vo futbalovom Slovane vládne oligarchia. Majiteľom je bohatý podnikateľ, ktorý má zrejme dosť finančných prostriedkov, aby dokázal financovať najslávnejší slovenský klub, ale to nestačí. Vzhľadom na to, že šéfom klubu je úspešný človek z biznisu je prekvapujúce, že sa mu nedarí značku Slovan dostať na európsku úroveň. Vedenie klubu nemá vytýčený jasný strategický plán rozvoja (alebo možno má, ale nerealizuje ho). Prestupová politika je prinajmenšom čudná, práca marketingu poloprofesionálna a čerešničkou na torte je práca bezpečnostných manažérov (v posledných 2 rokoch nás o tom viackrát presvedčili). Aby klub mohol napredovať, majiteľ musí do vedenia hľadať schopnejších ľudí ako je on sám. Žiaľ súčasný obraz je taký, že zamestnáva ľudí, ktorí vo väčšine nemajú vedomosti a schopnosti, aby zastávali svoje pozície.   

 

Športové zlyhanie Slovana v tejto jeseni

Záber zo zápasu Slovan - Young BoysNajväčším problémom Slovana bolo zápasové zaťaženie nedeľa – štvrtok. Áno poviete si, veď trénujú stále, musia byť na to zvyknutí, v tom problém nemôže byť. Ale odpoveď je áno je to problém. Pokúsim sa to aj zdôvodniť. Keď hral Slovan ligový zápas v nedeľu, tak piatok a sobota boli určené na predzápasovú prípravu. Pondelok a utorok sú potom určené na zotavenie po zápase. Pre intenzívnu tréningovú jednotku, ktorá hráčom pomáha udržiavať dobrú kondíciu je teda čas len v stredu a vo štvrtok. Ale čo teda v prípade Slovana, ktorý hral vo štvrtok? Streda nemohla byť intenzívna. Logický záver je, že nie je žiadny deň v týždni vhodný na intenzívny tréning. Ak táto situácia pokračuje dlhodobo, fyzická kondícia hráčov sa bude zhoršovať. Tento problém je možné vyriešiť iba dostatočne širokým a kvalitným kádrom. Tréner dá skupine hráčov v strede týždňa zápasové voľno, absolvujú intenzívny tréning a ich kondícia neklesne. Striedanie hráčov je veľmi dôležité, ak chceme zachovať dobrú fyzickú kondíciu hráčov.

 

Nemecký model vlastníctva 50% + 1%

Na tejto stránke nájdete množstvo článkov pod sekciou Nemecký futbal o renesancii Nemeckého futbalu. Rozoberáme tam úpadok, ktorý Nemcov postihol na prelome tisícročí a taktiež ich cestu späť na vrchol. Prvým momentom na ich ceste zlepšenia bol fakt, že si priznali zlyhania a mali chuť veci napraviť. Vieme aký je dnes výsledok. Nemecko je majstrom sveta a Bundesliga patrí do TOP 3 líg na svete. Čo sa týka návštevnosti je číslom 1 v Európe. Ale oveľa podstatnejší je ďalší fakt. Nemci prijali zlaté pravidlo 50% + 1%. V skratke to znamená, že majiteľmi profesionálnych klubov sú viac ako z 50% fanúšikovia klubu. Bohatí podnikatelia alebo firmy majú menšinový podiel. Ak sa chcete dozvedieť viac detaily nájdete v článku – Ako Nemecko znovuobjavilo futbal – 1.časť. Prečo by nemohol Slovan + ďalšie kluby na Slovensku prebrať tento dobre fungujúci a stabilizovaný model?

 

Na záver ponúkam stručný prehľad možných riešení daných problémov:

1. Stavba nového štadióna

2. Získanie kvalitnejších a kvalifikovanejších ľudí do vedenia klubu

3. Zavedenie Nemeckého pravidla 50% + 1%

4. Širší hráčsky káder a častejšie striedanie hráčov základnej zostavy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ronald Koeman - cvičenia na rozcvičku

Mládežnícky rozvoj v Nemecku

FC Southampton - zázrak, náhoda alebo premyslený plán? - 1.časť

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It