Michael Ballack

"Neexistuje nejaké všeobecné pravidlo ako komunikovať s hráčmi a je to aj tajomstvo trénera. Týmto sa líšia dobrí tréneri od zlých. Dôležité je či sa tréner dostane dovnútra tímu a urobí ho dobrým." (Michael Ballack)

Michael Ballack je nemecká legenda nedávneho európskeho a svetového futbalu. Počas svojej bohatej kariéry dosiahol množstvo veľkých úspechov na klubovej i medzinárodnej úrovni. Ako hráč má teda skúseností na rozdávanie. V nasledujúcom zaujímavom článku sa rozhovorí na tému ako sa má futbalista vysporiadať s tlakom, ktorý súčasný profesionálny futbalový zápas prináša.

 

Zvládnuť zápasové očakávania

Nie je to v zápase, je to viac pred zápasom alebo medzi zápasmi, keďže očakávania sú vysoké. Musíš to nejakým spôsobom vyriešiť pre seba. Potom môžeš podať výkon, predviesť to najlepšie v správnom čase. Je to niečo, čo sa nemôžeš skutočne naučiť. Môžeš dostať pomoc od druhých, ale musíš to mať taktiež trochu v sebe, aby si vedel čo príde. 

Je to druh prípravy v tréningu, ale najmä v zápase, keď vieš, že cez víkend musíte vyhrať tento zápas. Musíte sa naň pripraviť. Musíš vedieť pred zápasom, čo musíš urobiť v zápase a čo by sa mohlo stať v zápase.

 

Analýza súpera

Ďalšou dôležitou vecou je naštudovať si súpera. Ak analyzuješ súpera, objavíš veľa vecí, ktoré uľahčia manipuláciu s tlakom, keď príde. Je to náročné, pretože je tam množstvo rôznych osobností, typov hráčov, ktorí majú rozdielne charaktery a niektorí z nich sú skutočne nervózni, keď idú na ihrisko.

Možno by som im mohol pomôcť porozprávať sa s nimi pred zápasom či už ako tréner alebo hráč, ktorý vidí, že tento hráč potrebuje pomoc. Na druhej strane niektorých hráčov musíš nechať osamote, nemôžeš s nimi hovoriť príliš veľa, keďže sa vnútorne koncentrujú a nie sú nervózni. Predzápasová nervozita je veľmi individuálna. Keď po čase spoznáš svojich spoluhráčov, trénuješ s nimi každý deň, vidíš ich každý deň, po čase vieš akí sú. Vieš ako sa vysporiadajú s tlakom a problémami.

 

Komunikácia kľúčom k úspechu

O niektorých vieš, že sú v pohode. Musíš ich najprv analyzovať a potom im môžeš pomôcť, alebo ich necháš osamote. Neexistuje nejaké všeobecné pravidlo ako komunikovať s hráčmi a je to aj tajomstvo trénera. Týmto sa líšia dobrí tréneri od zlých. Dôležité je či sa tréner dostane dovnútra tímu a urobí ho dobrým.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o zvládnutí predzápasového tlaku máme pre vás ideálnu pomôcku - knihu Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal. Detaily o knihe nájdete TU

Sústreďme sa na futbal

 

 

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Antonín Stavjaňa - Motivácia, emócie, vzťahy a atmosféra v tíme

Spanish Soccer School - Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park - 2.časť

German Soccer School - Nemecký model útočenia - útočná herná kombinácia s dvojitou narážačkou

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It